Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2025

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2025

    Hem » Industrins maskiner blev estetiskt ideal
    Nyheter

    Industrins maskiner blev estetiskt ideal

    2014-01-15
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    På Moderna Museet kommer Kraftwerk att visa 3-D-installationen 1 2 3 4 5 6 7 8 från 2013. Titeln refererar till Kraftwerks verkskatalog och de åtta albumen Autobahn (1974), Radio-Activity (1975), Trans Europe Express (1977), The Man-Machine (1978), Computer World (1981), Techno Pop (1986), The Mix (1991) och Tour de France (2003).

    Moderna Museet inleder konståret 2014 med utställningen Dansmaskiner – från Léger till Kraftwerk. Utgångspunkten för denna utställning är fascinationen för maskinen, industrin och den mekaniska vardagen. Utställningen öppnade den 22 januari och visas till den 27 april.

    Den bygger på andan från 1900-talets första decennier då det industriella, mekaniserade samhället växte fram både i konsten och i vardagen. De italienska futuristerna förkunnade en ny tid, med industrin och dess maskiner som estetiskt ideal.
    ”I en era av massproduktion och det löpande bandet, porträtterade konstnärer som Marcel Duchamp, Francis Picabia och Gösta Adrian-Nilsson kroppar reducerade till maskinella objekt”, skriver Moderna Museet i sin presentation av utställningen. Närmare femtio verk från museets samling samt lånade verk från bland annat Centre Pompidou i Paris och Dansmuseet i Stockholm presenteras.
    I samband med utställningens öppnande genomförde Kraftwerk konserter på Cirkus i Stockholm.
    Projektet Kraftwerk grundades av Ralf Hütter och Florian Schneider. Kraftwerk var en del av det sena 1960-talets experimentella konstscen och har sedan 1970, då de grundade den legendariska Kling Klang studion i Düsseldorf, varit stilbildande. De ses som pionjärer och är en inspirationskälla till en mängd olika musikgenrer. Under senaste åren har Kraftwerk återvänt till konstvärlden, senast i en serie hyllade konserter i 3-d vid Moma i New York, Tate Modern i London och Kunstsammlung nrw i Düsseldorf.
    Kraftwerk har i fyra årtionden utforskat relationen mellan människa och maskin. I museet blir deras 3-d installation till en elektronisk och konceptuell dialog med den tidiga modernismen.
    Kraftwerks Ralf Hütter, som personligen är engagerad i installationen i Stockholm, har tidigare själv kommenterat relationen människa –
    maskin:
    – Det känns bra att vara en del av maskinen. Det är en befriande känsla. För det första eftersom jag som individ får stå tillbaka. Vi spelar på maskinerna och maskinerna spelar på oss.

    (Visited 23 times, 1 visits today)
    Föregående inläggAutomation Region tar sina företag hem till kunden
    Nästa inlägg Ingenjören tänker utanför boxen
    Dagmar Zitkova

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2025-05-16

      Långsam men stabil tillväxt väntas i industrin 2025–2026

      Nyheter Automation2025-05-16

      Industrins framtid byggs med digitala tvillingar och samordnad AI

      Nyheter Automation2025-05-15

      Över 23 000 besökare samlades på Elfack

      Nyheter Mary Örnborg2025-05-14

      Möt juryn bakom Guldhanden 2025

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2025 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.