Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2026

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2026

    vasterbottens ost
    Nyheter

    Lokalproducerat – hetaste trenden för livsmedel 2020

    2020-04-21
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Även om coronaepidemin skapar oro för oförutsegbara komplikationer i det svenska näringslivet, så kommer nog fler viktiga trender från förra året att stå sig. En av dessa är den positiva utvecklingen för den svenska inhemska produktionen av livsmedel. För livsmedelsindustrin avslutades 2019 med en stark försäljningstillväxt, redovisar Livsmedelsföretagen i sitt senaste konjunkturbrev. På helåret ökade livsmedelsexporten med 10 procent. För 2020 tror livsmedelsproducenterna att de viktigaste konsumenttrenderna blir lokalproducerat följt av hälsosamma alternativ och minskat klimatavtryck.

    Även exporten av svenska livsmedel ökade 2019, och enligt Livsmedelsföretagens siffror slutade exportindex på 57. För helåret 2019 summerar Statistiska centralbyrån en värdeökning för livsmedelsexporten på tydliga 10 procent, exkluderat exporten av färsk fisk (i huvudsak re-export från Norge). Sammanlagt uppgick därmed värdet av svensk livsmedelsexport till nästan 59 miljarder kronor under året.
    − Vårt mål är att senast 2025 ska den svenska livsmedelsexporten uppgå till 100 miljarder kronor. För att det ska bli verklighet måste tillväxttakten ligga på runt 11 procent per år och nu är vi nästan där. För bara några år sedan exporterade Sverige livsmedel för runt 50 miljarder kr, så att vi nu börjar närma oss 60 miljarder är oerhört positivt, säger Carl Eckerdal, chefekonom på Livsmedelsföretagen som arbetar intensivt med att få fler företag att ta steget ut på världsmarknaden.

    (Visited 82 times, 1 visits today)
    Klimatsmart
    Föregående inläggInstrumentering till vattenrening
    Nästa inlägg Museerna har stängt under coronakrisen
    Dagmar Zitkova

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2026-01-14

      Nästan 5 000 automationsingenjörer behövs – industrin hittar dem inte

      Nyheter Automation2026-01-08

      Intelligent automation ska lyfta svensk industri

      Nyheter Automation2026-01-07

      Automatiserad grovsortering kan bli genombrott för textilåtervinning

      Nyheter Mary Örnborg2026-01-05

      Carlo Gavazzi stärker sin satsning på sensorer – möt Joel Rasper i ny roll

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2026 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.