Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2025

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2025

    Hem » Cyberkriget blir personligt
    Nyheter

    Cyberkriget blir personligt

    2017-01-04
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Nästan dagligen hör vi nyheter om cyberhot på nätet eller att ett företags eller en myndighets webbsida har utsatts för en hackerattack. En vanlig bild som målas upp av hackaren är en ensamvarg som bryter sig in i en databas hos en stor organisation som en bank eller myndighet, för att få tag på kreditkortsuppgifter eller för att hålla värdefulla data som gisslan genom kryptering och kräva en lösensumma för att ta bort krypteringen. När denna verksamhet sprider sig, blir sådana fenomen något som organisationer verkligen behöver lära sig hantera. Men tvärtemot denna trend finns en annan företeelse som är nästan den omvända, nämligen attacker utförda av stora organisationer som kriminella nätverk eller säkerhetstjänster mot små aktörer som bara har begränsade resurser att försvara sig.

    Attacker till salu
    Flera fall har skapat nyhetsrubriker i säkerhetsvärlden, där samordnade attacker riktat sig mot enskilda individer. Under september 2016 blev den kända säkerhetsforskaren och skribenten Brian Krebs personliga webbsida utsatt för en ständig och storskalig överbelastningsattack, en så kallade DDOS-attack (distributed denial of service). Den höll på så länge att tjänsteleverantören som tillhandahöll Krebs webbsida, gav upp och valde att inte fortsätta att ha honom som kund. Datamängden som Krebs sida utsattes för var enorm; servern bombarderades med cirka 620 Gb/s (gigabit per sekund).
    Till skillnad från offren är cyberterroristerna välutrustade och arbetar ofta på uppdrag av någon annan som vill ha en attack utförd. Den här typen av ”tjänster” går lätt att hitta på det som kallas det dolda Internet (på engelska the dark web eller the deep web). Uppdragsgivarna köper attackerna per tidsenhet. Till exempel kostar det cirka 1 500 kronor i veckan för en attack mot en viss webbsida, men priset avgörs också av datamängden som ska skickas ut.

    Nicholas Honeth
    Industriella informations- och styrsystem, KTH

    Läs hela artikeln. Ladda ner den som PDF-fil

    (Visited 25 times, 1 visits today)
    Föregående inläggTransportrobotar planerar egna rutter
    Nästa inlägg Sveriges Ingenjörer kraftsamlar kring nya idéer
    Dag Toijer

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2025-06-24

      Första budet lagt på konkursade Northvolt – utländsk aktör visar intresse

      Nyheter Automation2025-06-24

      Linde Material Handling lanserar nya automatiserade truckar

      Nyheter Automation2025-06-23

      Byggstart för ABB:s Robotics Campus – nyckelsatsning på svensk automation och AI-robotik

      Nyheter Automation2025-06-19

      Sverige växlar upp för AI – datacenterexpansion i norr

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2025 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.