Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation
    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Hem » Revolution inom automation: Ny utveckling som driver snabb tillväxt
    Gästkrönikan

    Revolution inom automation: Ny utveckling som driver snabb tillväxt

    2022-07-15
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Eric Wendt, direktör för automation och el och Eric Halvorson, partnermarknadschef för strategiska program på Digi-Key Electronics, förklarar varför processer är enklare än någonsin att automatisera.

    Som en följd av de störningar som pandemin orsakade på de globala försörjningskedjorna, förväntas automationen nu växa ännu snabbare. Mängden branscher och användningsområden som kan dra fördel av automationen är nästan gränslös.

    Det är tydligt att automationslösningar som robotar inte ersätter arbetare eller eliminerar jobb som tidigare förutspåddes. Istället ser vi robotar som tar över manuella, enkla och/eller repetitiva uppgifter som kan medföra en säkerhetsrisk för personal, eller helt enkelt bara uppgifter som de inte vill utföra. Medarbetarna kan istället kompetensutvecklas inom andra områden.

    Automationen hjälper företag att hålla jämna steg med leveranser och efterfrågan vid brist av arbetskraft, vilket också skedde under pandemin. Exempelvis meddelade Intel nyligen att de bygger två nya, toppmoderna anläggningar i USA som ska utnyttja automation för att producera kretsar. Detta kommer att ske i en mycket högre takt än vad som hade varit möjligt med de 3 000 medarbetare de planerar att anställa.

    Att komma igång med automation är enklare än någonsin. Här är en överblick över den senaste utvecklingen och trenderna som revolutionerar branschen.

    Gör-det-självare

    Idag är den genomsnittliga personen mycket mer van vid att använda teknik än tidigare. Samtidigt blir automations- och styrlösningar mer användarvänliga och tillgängliga, vilket gör det möjligt för ingenjörer som aldrig har drivit ett automationsprojekt att bygga och koda en automatiserad apparat. Många ingenjörer inom industrin är därför bekväma med att köpa automationsprodukter online. Det är inte ovanligt att ingenjörer lär sig själva genom research online, ta del av resurser från tillverkare eller titta på videor – ofta kan de ta sig an små eller medelstora projekt utan support utifrån.

    Säkerhet är av allra största betydelse och medarbetare som skadar sig är inte bara dyrt, utan kan även påverka personalens tillit. Det är skälet till att många företag påbörjar sina automationsprojekt med säkerhetsförbättringar och går vidare därifrån.

    Ett utmärkt exempel på ett säkerhetsprojekt som är genomförbart i egen regi är ljusridåer – anordningar som sänder en osynlig stråle över över en yta och saktar ner eller stoppar en process när någonting stör den osynliga strålen. Ridåer är till stor nytta i många tillämpningar – de är relativt enkla att installera, möjliggör fortfarande åtkomst till maskinen, och bidrar till att hålla människor säkra.

    Givetvis når man en punkt när det inte går att göra allting själv. Stora, komplexa automationsprojekt behöver vanligen support från systemintegratörer.

    Systemintegratörer

    Ett av de största hindren för storskaliga automationsprojekt är kunskapen om vad som ska automatiseras. Därför är det avgörande att bygga ett partnerskap med systemintegratörexperter som hjälper till med att identifiera områden som kan eller bör automatiseras för att spara tid och pengar. Systemintegratörer konstruerar och bygger också specialanpassad utrustning, produktionslinor, maskiner och mycket mer.

    Ett utmärkt exempel på detta är Digi-Keys projekt för expansion av produktdistributionscentret (PDCe) på vårt huvudkontor i Thief River Falls i Minnesota. Vi har arbetat nära företaget KNAPP för att utveckla ett nytt system från grunden, lösa fel och buggar och identifiera nya områden för förbättringar.

    Automation inom Digi-Key

    Det första exemplet på automation hos Digi-Key var användningen av ett transportsystem för lagerkorgar, och sedan dess har ett otal ytterligare automationslösningar införts, som i mycket bygger på precis samma komponenter som vi erbjuder i vårt sortiment bland annat: sensorer, motorer och styrningar, robotik, kabelkontaktdon, effektkomponenter.

    Det finns faktiskt inte ett enda segment av automationsmarknaden som inte står redo för tillväxt under de kommande fem åren.

    Eric J Halvorson Partnermarknadschef
    Eric J Halvorson Partnermarknadschef
    Eric Wendt - Direktör för automation och el
    Eric Wendt – Direktör för automation och el
    (Visited 41 times, 1 visits today)
    Automation

    Relaterade artiklar

    Gästkrönikan Automation2023-02-16Uppdaterad:2023-02-08

    ” Industrins gröna omvandling kräver samordnade nationella insatser i hela landet ”

    Gästkrönikan Automation2022-12-28Uppdaterad:2023-01-13

    Elprisstöd är viktigt på kort sikt – men digitalisering är förutsättningen för långsiktigt hållbara industrier

    Nyheter Automation2022-12-16Uppdaterad:2022-12-09

    Automatisering av fabrikerna

    Gästkrönikan Automation2022-11-10

    Fortbildning är en förutsättning för den digitala- och hållbara omställningen

    Lämna svar Avbryt svar

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Automation

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    automation@vtf.se

    (Visited 5 times, 1 visits today)

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.