Behovet av tillgänglig och industrinära kunskap inom robotik ökar snabbt. Därför lanserar Lunds universitet och Cognibotics nu kursen The Juliet Language for Motion Programming på Coursera – en kostnadsfri satsning som ska sänka trösklarna till avancerad rörelseprogrammering.
Tre hinder bromsar kompetensutvecklingen
I takt med att automation och robotik får en allt större roll i industrin ökar efterfrågan på kompetens inom rörelseprogrammering. Samtidigt möter många studenter, hobbyutvecklare och oberoende utvecklare flera strukturella hinder. För det första bygger många industriella robotprogrammeringsspråk på teknik som utvecklades för decennier sedan, vilket försvårar användningen av modern mjukvara och nutida arbetsflöden. För det andra är lösningarna ofta leverantörsspecifika, icke-modulära och svåra att kombinera. Dessutom är många verktyg proprietära, vilket innebär betalväggar redan i inlärningsfasen.
Som en följd söker sig många nybörjare istället till fritt tillgänglig mjukvara. Däremot uppstår ofta problem eftersom den grundläggande förståelsen för säker och industriellt korrekt rörelseprogrammering saknas.
— I dag kräver arbete med robotar ofta en ovanlig kombination av reglerteknik, mjukvaruutveckling och domänexpertis, säger Fredrik Malmgren, vd på Cognibotics.
I krävande lagerapplikationer, där Juliet & Romeo redan används, beskriver partners lösningen som ‘plug and play’ jämfört med traditionella system. Den här kursen hjälper till att minska kompetensgapet genom att göra rörelseprogrammering på industrinivå tillgänglig för många fler studenter och ingenjörer – det är ett konkret steg mot att demokratisera robotiken.
Juliet och Romeo kopplar akademi till industri
Juliet är ett nytt robotprogrammeringsspråk utvecklat av Cognibotics tillsammans med Estun Automation. Språket är syntaktiskt inspirerat av Julia och kombinerar moderna programmeringsprinciper med lång industriell erfarenhet av säker och interaktiv rörelsestyrning. Bakom språket finns realtidsmiljön Romeo, som exekverar Juliet-kod och uppfyller industrins krav på robusthet, förutsägbarhet och användarinteraktion.
Kursen The Juliet Language for Motion Programming ger både teoretisk och praktisk förståelse för robotprogrammering och visar hur centrala principer återspeglas i Juliet och Romeo. Undervisningen leds av Amina Gojak, Philip Olhager, Klas Nilsson och Sandra Collin, som tillsammans bidrar med teknisk expertis, erfarenhet av etablerade robotprogrammeringsspråk och lång akademisk insikt.
— För universitetet är det viktigt att studenter inte bara lär sig robotik i teorin, utan också får se hur moderna verktyg används i verkliga industriella system, säger Klas Nilsson, CTO på Cognibotics och universitetslektor vid Lunds universitet.
— Den här kursen gör det möjligt för deltagare var som helst i världen att utforska rörelseprogrammering genom ett språk och en körmiljö som speglar dagens utmaningar inom robotik.
Som nästa steg planeras en utökning av kursen med en modul med AI-fokus, där användningen av Juliet och Romeo för Physical AI-applikationer står i centrum. Kursen är kostnadsfri och öppen för alla som vill förstå hur modern robotprogrammering fungerar, oavsett tidigare erfarenhet.
