Hydac Sverige förstärker sin KAM-organisation med en ny rekrytering. Satsningen är en del av bolagets strategi för tillväxt och ökat kundfokus inom det mobila segmentet.
Från och med den 9 april tillträder David Kinander rollen som Key Account Manager med fokus på Team Mobil. Rekryteringen är ett led i bolagets arbete med att utveckla kundnära samarbeten och stärka sin position på marknaden.
— Vi befinner oss i en fas där Hydac Sverige växlar upp ytterligare. Förstärkningen av vårt KAM-team är en viktig del i vår strategiska riktning, där vi satsar långsiktigt på tillväxt, partnerskap och ökat kundvärde, säger Roger Olsson, ansvarig för KAM-organisationen på Hydac Sverige.
David Kinander har lång erfarenhet från branschen och bidrar med både teknisk kompetens och affärsförståelse, med fokus på att utveckla långsiktiga kundrelationer inom det mobila segmentet.
— Davids erfarenhet från det mobila segmentet och hans förmåga att kombinera teknisk förståelse med affärsmässighet gör honom till ett mycket värdefullt tillskott. Han kommer att spela en central roll i vårt fortsatta arbete med att utveckla nära, hållbara och värdeskapande kundrelationer, fortsätter Roger Olsson.
Del av bredare tillväxtstrategi
Rekryteringen är samtidigt en del av Hydac Sveriges bredare expansionsresa, där investeringar i kompetens, tekniska lösningar och marknadsnärvaro är centrala delar.
Med förstärkningen ökar bolagets kapacitet att möta växande kundbehov och ökade krav inom mobila applikationer.

