Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation
    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Hem » Vinnova efterlyser snabba innovationer
    Nyheter

    Vinnova efterlyser snabba innovationer

    2020-05-12
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Vinnova utlyste en ny satsning på innovationer ”I spåren av coronakrisen”. Erbjudandet vänder sig till initiativ som har potential att genom innovation stötta samhället i en utmanande tid. De nya lösningarna ska kunna användas redan inom sex till tolv månader. Fokus ligger på samhällsnytta och ekonomisk återhämtning.
    Produktionsomställning
    – I det nuvarande läget ser vi ett stort behov av att stötta initiativ som kan bidra till att på kort tid göra en omställning av verksamheter och produktion, säger Erik Borälv, ansvarig för Vinnovas nya satsning.

    – Erbjudandet vänder sig till initiativ inom alla verksamhetsområden, som utgår från nuläget och mobiliserar för innovation för en hållbar framtid. I fokus står både samhällsnytta och ekonomisk återhämtning, understryker Erik Borälv.
    – Erbjudandet kommer att vara sökbart i fem månader. Ansökningar bedöms minst en gång per månad. Förutsättningarna och behoven förändras snabbt vilket betyder att erbjudandet sannolikt kommer att justeras varje månad.
    Erbjudandet är öppet för alla verksamhetsområden. Det vänder sig till projekt som genom olika former av innovation direkt anknyter till nya utmaningar, kopplade till coronakrisen.
    Projekten ska bidra till en hållbar omställning av produktion eller verksamhet. De nya lösningarna ska kunna tas i användning inom tolv månader.
    En ansökan ska ha minst två parter, varav en ska vara utvecklande aktör och en behovsägare. Med behovsägare menas den aktör som har nytta av lösningen och som ska ta hand om (förvalta, använda, sprida) resultatet av projektet. Alla sökande måste vara juridiska personer.
    Projekt kan söka och beviljas max en miljon kronor.
    Denna satsning vänder sig alltså till aktörer inom alla verksamhetsområden, men sökanden måste ha förmåga och kapacitet att inom den utsatta tiden på högst ett år inte bara utveckla, utan även tillämpa den innovativa lösningen.
    Innovationsgrad
    Det är också viktigt att de sökande ska kunna testa sin lösning inom ramen för projektet tillsammans med behovsägaren. Och inte minst, lösningen ska ha en hög grad av innovation. Beslutsdatum och projektstart är preliminärt 14 dagar efter varje ansökningsdag.

    (Visited 4 times, 1 visits today)
    Dagmar Zitkova

    Relaterade artiklar

    Nyheter Automation2023-03-23Uppdaterad:2023-03-08

    420 utbildningsplatser inom teknik beviljade för start

    Nyheter Automation2023-03-22Uppdaterad:2023-03-08

    Metsä Group investerar i en fossilfri framtid

    Nyheter Automation2023-03-21Uppdaterad:2023-03-08

    Ny tjänst för industrier som påskyndar den digitala omställningen

    Nyheter Automation2023-03-20Uppdaterad:2023-03-09

    Epiroc slutför två förvärv

    Kommentarer är stängda.

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Automation

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    automation@vtf.se

    (Visited 5 times, 1 visits today)

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.