Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation
    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Hem » Smarta glasögon, standard på DHL-lager
    Nyheter

    Smarta glasögon, standard på DHL-lager

    2017-10-05
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    dhl Supply Chain har testat ett komplett program för orderplockning. Testerna gjordes på marknaden över hela USA, i Mellaneuropa och i Storbritannien inom flera olika branscher.

    DHL Supply Chain, ett företag som är specialiserat på logistik inom koncernen Deutsche Post dhl Group, har avslutat ett globalt pilotprojekt med orderplockning med hjälp av smarta glas-ögon, rapporterar dhl i en kommuniké. Därför har de kunnat utöka sitt arbetssätt, så kallat ”Vision Picking”, på flera av sina lager runt om i världen.

    Med hjälp av de smarta glasögonen får plockaren instruktioner för orderplockningen. Den består bland annat av en anvisning om var på lagret objekten finns, samt vart i vagnen de bör placeras.
    Plockarna får händerna fria från onödiga papper och dokument och kan arbeta både mer bekvämt och effektivt. De internationella försöken som dhl har genomfört visar att en genomsnittlig produkteffektivisering på 15 procent är möjlig att uppnå. Man åstadkommer dessutom högre precision på de plockade ordrarna, uppger DHL.
    En annan fördel är att  lösningen har halverat tiden för introduktion och upplärning av ny personal.

    Dagmar Zitkova

    Relaterade artiklar

    Nyheter Automation2022-08-11

    Regeringen tillsätter batterisamordnare

    Nyheter Automation2022-08-10

    Universal Robots tillväxtresa fortsätter

    Nyheter Automation2022-08-09

    WeldingDroid ska automatisera svetsning av tankar åt livsmedelsindustri

    Nyheter Automation2022-08-08

    Underleverantörerna kräver snabbfotad politik

    Kommentarer är stängda.

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2022 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.