Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2026

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2026

    Hem » Robotkonferensen samlade branschen – rekord i antal utställare
    Robotkonferens
    Nyheter

    Robotkonferensen samlade branschen – rekord i antal utställare

    2025-09-26
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Den 3–4 september samlades Sveriges robotik- och automationsbransch på Elmia i Jönköping. Med hela 31 utställare – det högsta antalet hittills – och cirka 250 deltagare blev årets robotkonferens ett tydligt kvitto på det växande intresset för framtidens produktionsteknik.

    – Intresset har varit stort från både industrin och akademin. Vi är väldigt nöjda med både innehållet och responsen, säger Ove Leichsenring, ordförande i SWIRA, som står bakom arrangemanget.

    Konferensen, som i år hölls för fjärde gången, bjöd på ett späckat program med fokus på hur robotlösningar kan bidra till en mer hållbar, effektiv och konkurrenskraftig industri.

    Konferensen inleddes med ett föredrag av Sven-Olov Daunfeldt, chefsekonom på Svenskt Näringsliv, som gav en dyster bild av svensk konkurrenskraft och tillväxt.

    – Budskapet var tydligt: vi tappar fart. Det finns en oro över att Sverige halkar efter, och där har vi mycket mer att jobba med, säger Ove Leichsenring.

    Temat för konferensen spann vidare från makroekonomi till teknik. De två konferensdagarna fylldes av föreläsningar kring AI, digitalisering, säkerhet, hållbarhet och framtidens servicerobotik.

    – Vi hade verkligen intressanta föredrag på temat AI-teknik om AI och där vi dag två rundade av med servicerobotik, vilket var ett nytt och uppskattat inslag, säger Ove Leichsenring.

    Bland talarna fanns representanter från både forskningsinstitut, teknikbolag och industrin – med allt från avancerade visionssystem till mobila robotplattformar på agendan.

    Teknik, nätverk och fullsatt middag

    Utöver föredragen var även utställardelen välbesökt. Här visades det senaste inom bland annat gripdon, kollaborativa robotar, styrsystem och automationslösningar – samt inslag från akademin och forskningsmiljöer.

    – Med 31 utställare slog vi rekord, och det var en tydlig ökning från tidigare år. Det märks att många företag ser det här som en viktig plattform, säger Leichsenring.

    Även den gemensamma middagen på kvällen blev ett lyckat inslag.

    – Det blev så många deltagare att vi fick byta till en större lokal i sista stund. Det säger något om engagemanget och viljan att ses, utbyta erfarenheter och bygga relationer, säger han.

    En växande mötesplats för robotik-Sverige

    Robotkonferensen i Jönköping har på kort tid etablerat sig som en viktig nod för svensk robotik. Med ett tydligt fokus på både teknikutveckling och branschens framtidsfrågor har konferensen vuxit stadigt – både i omfång och relevans.

    – Vi strävar efter ett brett men ändå balanserat program. Vi försöker fånga både vision och verklighet och det tror jag är vår styrka. Men det är klart att vi utvärderar om vi till nästa gång kan göra något bättre efter varje avslutad konferens, avslutar Ove Leichsenring.

    Elmia Robotkonferens 8

    (Visited 137 times, 1 visits today)
    Swira ELMIA Robotkonferens
    Föregående inläggJonas Klarén ny vd för Assemblin El – stärker satsningen på automation och energi
    Nästa inlägg Svagt läge i basindustrin – men utsikterna för 2026 ljusnar
    Mary Örnborg

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2025-12-05

      Ny studie: Öppna automationssystem ger stora besparingar för industrin

      Nyheter Mary Örnborg2025-12-03Uppdaterad:2025-12-03

      Ingenjörslönerna avslöjade – industrin tappar mark

      Nyheter Automation2025-12-02

      Automatiserad produktion hos Geberit – 12 förarlösa truckar i full drift

      Nyheter Automation2025-12-01

      Automationsdagen lockade 200 deltagare – fokus på tekniska framsteg

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2025 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.