Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2025

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2025

    Hem » Rekordlåg ränta kan ge underleverantörsboom
    Nyheter

    Rekordlåg ränta kan ge underleverantörsboom

    2014-11-17
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Anders Ekdahl, VD för Sinf, Svensk Industriförening.

    Trots ett avvaktande konjunkturläge ser man flera ljuspunkter, visar den senaste Underleverantörsbarometern som Svensk Industriförening, Sinf, har lagt  fram.  
    – Vår bedömning är att läget är gynnsamt för de som är aktiva och offensiva, skriver Anders Ekdahl, Sinfs vd i samband med barometerns presentation.

    Svagt för Europa
    – Under 2014 har oroligheter i Ryssland, en svag ekonomisk utveckling i Europa och det svenska Riksdagsvalet skapat en avvaktande stämning. Utsikterna var mycket positiva i början av året, men har inte riktigt infriats. Andelen företag som anger att de förväntar sig en omsättningsökning under tredje kvartalet har sjunkit till 38 procent mot 53 procent i föregående kvartal. 
    Ökar framöver
    Inför 2015 anger 61 procent att de budgeterar för en försäljningsökning.
    – Det nya parlamentariska läget kan vara ett skäl till att konjunkturen inte har släppt än. Företagen vill ha tydliga budskap om förutsättningar när det gäller kostnadsutvecklingen.  
    – I vår mätning har vi undersökt vilka frågor som företagen vill att vi lyfter fram till den nya regeringen. I absolut topp finns lägre arbetsgivaravgifter för unga samt kompetensutveckling inom industrin. Hälften av företagen uppger att det är brist på utbildad arbetskraft och det är en stark signal, säger Anders Ekdahl.

    Flera anställer
    Undersökningen visar att 41 procent av företagen bedömer att orderingången ökar i fjärde kvartalet jämfört med det tredje. Vidare planerar 15 procent att anställa och 78 procent att bibehålla personalstyrkan. Bara 7 procent planerar en minskning. 28 procent har ökat lönsamheten jämfört med samma period 2013.
    I Underleverantörsbarometern ingår Sinfs cirka 1300 medlemsföretag.

    (Visited 14 times, 1 visits today)
    Föregående inläggKraftiga lägesbrytare för tunga applikationer
    Nästa inlägg Elektriskt linjärdon
    Dagmar Zitkova

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2025-07-08

      Svensk robotik i fokus när kinesisk branschdelegation besökte Sverige

      Nyheter Automation2025-07-07

      ABB varnar: Energieffektivisering försummas i jakten på hållbarhet

      Nyheter Automation2025-07-04

      Fem budgivare vill köpa Northvolts konkursbo

      Nyheter Automation2025-07-03Uppdaterad:2025-07-04

      Beamex fyller 50 år – ett halvt sekel av kalibreringsinnovation

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2025 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.