Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation
    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Hem » Regioner växer med innovationer
    Nyheter

    Regioner växer med innovationer

    2014-09-26
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    – Regioner ska locka människor, företag och investerare och aktörerna skall ha en gemensam vision utifrån sina huvudområden, säger Lars-Gunnar Larsson, programledare för Vinnväxt vid innovationsmyndigheten Vinnova.

    Det är viktigt för Sverige att alla regioner växer och utvecklas, därför är det roligt att det hela tiden tillkommer nya initiativ inom innovationsområdet, tycker Lars-Gunnar Larsson, programledare för Vinnväxt vid innovationsmyndigheten Vinnova.
    Nu senast har tre nya initiativ blivit utsedda till Vinnväxtprogram och har fått finansiering under tio år. Dessa är Smart Housing Småland med centrum i Växjö, Paper Province 2.0  i Karlstad och Geo-Life Region i Gävle. Finansieringbesluten tas i etapper och den första etappen löper fram till 2016 vilket innebär en finansiering på cirka 22 miljoner kronor för respektive projekt. De regionala deltagarna förväntas skjuta till minst lika mycket i form av pengar och eget arbete.

    – Men förutom de nya Vinnväxtprogrammen har vi även utsett ytterligare sex nya satsningar till så kallade Kickstart Initiatives, det vill säga innovationsområden som bedöms ha god tillväxtpotential. Dessa får statlig finansiering fram till år 2016 för att kunna utveckla området till att på sikt bli ett Vinnväxtprogram. Dessa är Framtidens Urbana Försörjningssystem  i Skåne, Offshoreväst i Västra Götalandsregionen, Stockholm Med-x i Stockholm/Uppsala, Vehicle ict Arena i Göteborg, Cloudberry Datacenters i Luleå och Biobusiness Arena i Sundsvall.
    Satsningen på tillväxten i regionerna är extra viktig med tanke på att man nu har börjat efterfråga en starkare industri.  Efter decennier av nedläggningar och produktionsutflyttningar, är det dags att återindustrialisera, anser många.   
    – Vi har sedan Vinnväxtprogrammets start varit tydliga med att kräva att  regionerna ska kunna visa upp en samverkan mellan forskning, politik och näringsliv inom specifika områden, säger Lars-Gunnar Larsson.
    – Regionen ska bli attraktiv med ett bra näringsklimat som lockar människor, företag och investerare. De olika aktörerna skall ha en gemensam vision och strategi utifrån sina respektive huvudområden. Det gäller att handla i samma riktning utan att nödvändigtvis behöva delta i allting tillsammans. Den regionala attraktionskraften skapas bäst genom att man förvaltar och framför allt förnyar den baskompetens som redan finns.

    (Visited 6 times, 1 visits today)
    Dagmar Zitkova

    Relaterade artiklar

    Nyheter Automation2023-03-23Uppdaterad:2023-03-08

    420 utbildningsplatser inom teknik beviljade för start

    Nyheter Automation2023-03-22Uppdaterad:2023-03-08

    Metsä Group investerar i en fossilfri framtid

    Nyheter Automation2023-03-21Uppdaterad:2023-03-08

    Ny tjänst för industrier som påskyndar den digitala omställningen

    Nyheter Automation2023-03-20Uppdaterad:2023-03-09

    Epiroc slutför två förvärv

    Kommentarer är stängda.

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Automation

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    automation@vtf.se

    (Visited 5 times, 1 visits today)

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.