Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2026

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2026

    tekniska stanger
    Nyheter

    Museerna har stängt under coronakrisen

    2020-04-22
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Istället för fysiska aktiviteter lockades museets besökare till digitala visningar. Vi har stängt tills vidare, meddelade Tekniska Museet. Från och med måndag 23 mars 2020 stängde Tekniska museet tillfälligt den publika verksamheten med anledning av läget kring coronaepidemin. – Vi ser fram emot att välkomna besökare till nya utställningen Hyper Human när vi öppnar igen. Istället för att komma till museet, uppmanades besökarna att hålla utkik efter digitala visningar på sajten och i museets digitala kanaler, guidade visningar och olika livesändningar.

    Experimentera hemma
    Museet kom med förslag på enkla experiment som barnen kunde testa hemma. Arbetsbeskrivningen visades med filmer och det fanns steg-för-steg-anvisningar att ladda ned. Med hjälp av en eltandborste kunde man exempelvis göra en enkel ritrobot.
    Museibesök på distans är annars inget ovanligt längre. De flesta museer har stora samlingar, men stora delar av samlingarna har sällan eller till och med aldrig visats upp. Projektet Kultur it har därför med finansiering av Norskt kulturråd utvecklat ett Digitalt Museum som finns i både Norge och Sverige. De flesta museiobjekt med tillhörande information publiceras virtuellt på Digitalt Museum. De är hämtade från samlingsförvaltningssystemet Primus. Vilka objekt som ska publiceras på webben bestämmer dock varje enskilt museum självt. De ansvarar också för att webbpubliceringen följer lagar för upphovsrätt och personuppgiftslag.

    Museum 2020
    Ett annat projekt som jobbar med museibesök på distans via nätet är projektet Museum 2020 som drivs av Institutionen för tillämpad informationsteknologi vid Göteborgs universitet.
    – Syftet med projektet är att utforska hur publika kunskapsinstitutioner kan fortsätta att vara kunskapsnoder i en tid när media har blivit digitaliserade och tillgängliga oavsett rum och plats, skriver doktoranden Karin Ekman. Projektgruppen i Museum 2020 består av forskare från avdelningen för interaktionsdesign vid Chalmers och avdelningen för lärande, kommunikation och IT.
    Inom ramen för temat Det virtuella museet utforskar gruppen nya vägar för interaktion, både fysiskt och virtuellt, före- under och efter ett besök på museet. För tillfället finns två doktorander kopplade till projektet, Josef Wideström och Karin Ekman.

    (Visited 33 times, 1 visits today)
    Föregående inläggLokalproducerat – hetaste trenden för livsmedel 2020
    Nästa inlägg Maskininlärning i realtid med sömlös integration i styrsystem från Beckhoff
    Dagmar Zitkova

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2026-01-14

      Nästan 5 000 automationsingenjörer behövs – industrin hittar dem inte

      Nyheter Automation2026-01-08

      Intelligent automation ska lyfta svensk industri

      Nyheter Automation2026-01-07

      Automatiserad grovsortering kan bli genombrott för textilåtervinning

      Nyheter Mary Örnborg2026-01-05

      Carlo Gavazzi stärker sin satsning på sensorer – möt Joel Rasper i ny roll

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2026 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.