Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2025

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2025

    Hem » Montören ser instruktionerna i sina smarta glasögon
    Nyheter

    Montören ser instruktionerna i sina smarta glasögon

    2017-07-11
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit
    • Advertisement

    Erik Oscarsson på Cejn provar att montera en nippel iförd smarta glasögon där han också kan se instruktionerna till hur produkten ska monteras. Infälld i bilden syns det Erik Oscarsson ser i glasögonen tillsammans med den verkliga produkten.

    När produktvarianterna blir fler behöver alla montörer använda ar-glasögon.

    Massproduktion ersätts av kundanpassning. Fler och fler kunder vill ha produkter tillverkade efter sina egna specifikationer. I framtiden kommer kraven på kundanpassning att öka än mer. Det innebär att industrin behöver tillverka varje produkt i en mängd versioner, ibland med stora skillnader, ibland med små, men oavsett vilket betyder det att de ska sättas ihop på olika sätt. När det blir så många olika produkter som tillverkas, blir det inte möjligt ens för en van montör att hålla reda på hur varje enskild variant av en produkt ska monteras ihop och vilka delar som ska ingå.

    – Instruktioner på papper kommer inte att fungera. Istället behövs digitala instruktioner till montörerna, säger Anna Syberfeldt, docent i automationsteknik på Högskolan i Skövde.
    Vill ha händerna fria
    – Instruktionerna kan förstås presenteras på bildskärmar eller läsplattor, men det förutsätter att montören flyttar blicken, till och med vrider på huvudet, och kanske tvingas använda händerna som egentligen är sysselsatta med monteringen. Bättre är det om operatören kan se instruktionerna utan att flytta blicken. Lösningen är de smarta glasögonen.
    Smarta glasögon, ar-glasögon, glasögon med förstärkt verklighet. Det finns många namn för samma sak, glasögon som kan projicera datorgenererad information direkt i bärarens synfält tillsammans med det man ser genom glasögonen. Den engelska förkortningen ar står för augmented reality, det vill säga förstärkt verklighet.

    Läs hela artikeln. Ladda ner den som PDF

    (Visited 32 times, 1 visits today)
    Föregående inläggSjuaxlig robot kan vika ihop överarmen
    Nästa inlägg Transportrobot hittar rätt även om du möblerar om
    Dag Toijer

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2025-06-19

      Sverige växlar upp för AI – datacenterexpansion i norr

      Nyheter Automation2025-06-18

      Hexagon tar klivet in i humanoidrobotik – lanserar AEON för industriell autonomi

      Nyheter Mary Örnborg2025-06-17

      “Det känns helt fantastiskt” – Gabor Szabo om Guldhanden 2025

      Nyheter Mary Örnborg2025-06-16

      “Jag blev helt chockad” – vi har pratat med Martin Norén efter vinsten

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2025 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Hantera Cookies

        För att ge en bra upplevelse använder vi teknik som cookies för att lagra enhetsinformation.  Om du inte samtycker eller om du återkallar ditt samtycke kan detta påverka vissa funktioner negativt.

        Funktionell Alltid aktiv
        Den tekniska lagringen eller åtkomsten är absolut nödvändig för det legitima syftet att möjliggöra användningen av en specifik tjänst som uttryckligen begärts av abonnenten eller användaren, eller för det enda syftet att utföra överföring av en kommunikation över ett elektroniskt kommunikationsnät.
        Alternativ
        Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
        Statistik
        Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål. Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
        Marknadsföring
        Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.
        Hantera alternativ Hantera tjänster Hantera {vendor_count}-leverantörer Läs mer om dessa syften
        Visa preferenser
        {title} {title} {title}