Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2026

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2026

    Hem » Framgångsrikt test av branschens första automatiserade robotladdare
    Sprangrobot
    Nyheter

    Framgångsrikt test av branschens första automatiserade robotladdare

    2023-10-31
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    ABB har framgångsrikt slutfört tester av branschens första automatiserade robotladdningsteknik för underjordsgruvor i samarbete med gruvföretagen Boliden och LKAB.

    Målet är att göra gruvor säkrare genom att automatisera en av få manuella processer som finns kvar inom gruvdrift: att ladda spränghålen med sprängämnen.

    • Teknikledaren samarbetar med stora svenska gruvföretag för att utveckla automation och robotteknik för säkrare arbetsmiljöer
    • ABB Robot Charger upptäcker borrhål i bergväggen och installerar sprängladdningar under gruvdrift, vilket eliminerar behovet av mänsklig närvaro
    • Teknikutvecklingen kommer att avslutas i år med att kontrollen över roboten överlämnas till kunden för att köra sprängningssekvenser

    Sprängningsscheman i underjordsgruvor kan variera, men processen äger rum upp till 15 gånger per dag i större gruvor när gruvarbetare expanderar kamrarna för att utvinna metaller och mineraler.

    ABB Robot Charger upptäcker automatiskt borrhål och fyller dem med sprängladdningar utan närvaro av människor, vilket gör att gruvarbetare inte behöver vara nära den ostödda bergväggen under sprängningssekvenser.

    Den avslutade testfasen bekräftar effektiviteten i att integrera robotladdaren med ett bärarfordon, kommunikation med bulkemulsion och visionsystem samt införlivandet av en andra robotarm för att montera primer och detonator. Det säkerställer full räckvidd till alla borrhålsnivåer och områden i bergväggen samt fjärrstyrning för operatörerna.

    Programmet har genomförts vid Boliden Garpenberg, som är världens mest produktiva underjordiska zinkgruva.

    ABB inleder nu det sista utvecklingssteget som syftar till att utföra hela sprängsekvensen i den underjordiska gruvan där full kontroll över roboten överlämnas till kunden.

    ABB inleder också diskussioner med andra gruvoperatörer om att så småningom ansluta sig till samutvecklingsprojektet, så att tekniken kan testas i olika gruvmiljöer och i regioner utanför Nordeuropa med varierande klimat och bergsammansättning.

    ”Detta är en viktig teknikutveckling för ABB och branschen i stort där säkerhet är en del av de övergripande ESG-åtagandena”, säger Vedrana Spudic, global teknikchef för ABB:s gruvverksamhet.

    ”Roboten lokaliserar de borrade hålen i bergväggen med hjälp av ett visionsystem, och de senaste testerna visar att alla kan nås och laddas med cykeln helt automatiserad. Detta tar bort behovet av mänskliga operatörer i ett litet område utan stöd precis vid bergväggen.”

    ABB har utvecklat robotladdartekniken med visionsystem och automationslösningar för att kommunicera med trucken, kranen och ABB:s industriella robotarm. Lösningen kan eftermonteras på vilken lastbil som helst.

     

    (Visited 78 times, 1 visits today)
    LKAB ABB Robotics Boliden
    Föregående inläggKontaktdon för automatiserad produktion
    Nästa inlägg Nya lagar för cybersäkerhet
    Automation

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2025-12-05

      Ny studie: Öppna automationssystem ger stora besparingar för industrin

      Nyheter Mary Örnborg2025-12-03Uppdaterad:2025-12-03

      Ingenjörslönerna avslöjade – industrin tappar mark

      Nyheter Automation2025-12-02

      Automatiserad produktion hos Geberit – 12 förarlösa truckar i full drift

      Nyheter Automation2025-12-01

      Automationsdagen lockade 200 deltagare – fokus på tekniska framsteg

      Lämna svar Avbryt svar

      Du måste vara inloggad för att publicera en kommentar.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2025 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.