Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2025

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2025

    Hem » Fem nya strategiska innovationsprogram
    Nyheter

    Fem nya strategiska innovationsprogram

    2014-08-27
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Fem nya program har klubbats igenom inom den nationella satsningen på Strategiska innovationsområden, rapporterar Vinnova. De nya områdena är elektroniska komponenter och system (ikt),  sakernas Internet, folksjukdomar,  materialet grafen samt biobaserade produkter.
    Målet för programmet sakernas Internet (Internet of things) är att svensk industri ska bli den bästa i världen på att utnyttja fördelarna med sakernas Internet. IKT elektroniska komponenter och system har som mål att göra Sverige världsledande inom alla områden där man är beroende av avancerad informations- och kommunikationsteknik för elektroniska komponenter och system.

    Sedan tidigare finns sex innovationsprogram etablerade,  däribland processindustriell it samt gruv- och metallutvinnande industri.
    Strategiska innovationsområden samlar näringsliv, akademisk forskning och offentlig sektor i syftet att utveckla områdena och stärka dem i den internationella konkurrensen.  De fem nya programmen får ca 200 miljoner kronor per år i form av statliga anslag.
    Totalt får dessa elva innovationsprogram en sammanlagd statlig finansiering på cirka en halv miljard kronor per år. Näringslivet bidrar med minst lika mycket vilket gör att anslaget hamnar på uppemot en miljard kronor årligen.
    Urvalet har gjorts med hjälp av externa bedömare och avgörande vid bedömningen har varit innovationsområdets tillväxtpotential, samhällsrelevans, vetenskaplig kvalitet och möjligheterna att bidra till övergripande mål som tillväxt, samhällsutveckling och stärkt konkurrenskraft för svenskt näringsliv.
    Fler nya program är på gång och agendor för dessa  har lagts fram. Agendaprojekten har fått 400 000 kronor vardera för att utforma visioner, mål och strategier. Exempel på dessa är processindustrin och nollvisionen – lösningar kring infrastruktur för transport och lagring av koldioxid samt miljövänlig hydraulik för bil-, gruv-, papper/massa- och maskinverktygsindustri.

    (Visited 16 times, 1 visits today)
    Föregående inläggAnders Borg lovar ingen svensk variant av Industri 4.0 om han vinner valet
    Nästa inlägg Mikrokedjor tillför energi
    Dagmar Zitkova

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2025-06-19

      Sverige växlar upp för AI – datacenterexpansion i norr

      Nyheter Automation2025-06-18

      Hexagon tar klivet in i humanoidrobotik – lanserar AEON för industriell autonomi

      Nyheter Mary Örnborg2025-06-17

      “Det känns helt fantastiskt” – Gabor Szabo om Guldhanden 2025

      Nyheter Mary Örnborg2025-06-16

      “Jag blev helt chockad” – vi har pratat med Martin Norén efter vinsten

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2025 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Hantera Cookies

        För att ge en bra upplevelse använder vi teknik som cookies för att lagra enhetsinformation.  Om du inte samtycker eller om du återkallar ditt samtycke kan detta påverka vissa funktioner negativt.

        Funktionell Alltid aktiv
        Den tekniska lagringen eller åtkomsten är absolut nödvändig för det legitima syftet att möjliggöra användningen av en specifik tjänst som uttryckligen begärts av abonnenten eller användaren, eller för det enda syftet att utföra överföring av en kommunikation över ett elektroniskt kommunikationsnät.
        Alternativ
        Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
        Statistik
        Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål. Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
        Marknadsföring
        Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.
        Hantera alternativ Hantera tjänster Hantera {vendor_count}-leverantörer Läs mer om dessa syften
        Visa preferenser
        {title} {title} {title}