Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation

    Nominera till årets guldhand

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Nominera till
    årets guldhand

    Hem » Assemblin köper Eltex
    Förvärv - Affärer

    Assemblin köper Eltex

    2021-10-31
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Assemblin Finland har köpt det finska elentreprenadbolaget Eltex Sähkö ja Automaatio Oy. Eltex,som grundades 2005, är specialiserat på elarbeten i automationsprojekt. Bolaget omsätter två miljoner euro och är baserat i Helsingfors.

     

     

    Eltex började som en vanlig elfirma men har nu skiftat fokus till att nästan uteslutande jobba med automationsprojekt. Bolaget arbetar för Finlands ledande systemleverantörer och har varit involverad i ett flertal stora byggprojekt i Finland.

    Eltex utför även underhåll och installation av gasövervakningsutrustning, elinstallationer och tillverkar högkvalitativa automations- och styrcentraler. Bolagets huvudkunder utgörs av aktörer inom bygg- och installationsbranschen.

    – Eltex är ett mycket professionellt och välrenommerat bolag med en verksamhet som kompletterar vår. Med detta förvärv stärker vi vår automations- och elkompetens, vilket breddar vårt erbjudande och innebär att vi kan erbjuda våra befintliga kunder en ännu bättre service, säger Jukka Jäppinen, operativ chef på Assemblin Oy.

    Utmärkande för Eltex är ett starkt kund- och medarbetarfokus.

    – Vi eftersträvar att alltid leverera hög kvalitet. Vi är stolta över den verksamhet vi har byggt upp, men tror att vi med Assemblin som ägare kan utvecklas ytterligare och erbjuda våra medarbetare mer utveckling och karriärmöjligheter, säger Ville Leikas, vd för Eltex Sähkö ja Automaatio Oy.

    (Visited 18 times, 1 visits today)
    Mary Örnborg

    Relaterade artiklar

    Nyheter Automation2023-09-21Uppdaterad:2023-09-06

    Hjo Installation krokar arm med Nordic Capital

    Nyheter Automation2023-09-18

    AFRY vinner ramavtal till ett värde på upp till 24 miljoner kronor

    Nyheter Automation2023-09-14

    ABB investerar miljarder i svensk robotfabrik

    Nyheter Automation2023-09-12Uppdaterad:2023-09-11

    Schaeffler och H2 Green Steel intensifierar samarbetet

    Lämna svar Avbryt svar

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Automation

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    automation@vtf.se

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.