Nu har turen kommit till Sverigedemokraterna att svara på Automations frågor inför valet 2026. Partiet ger sin syn på svensk industri, automation, AI, kompetensförsörjning och teknikutveckling.
1.Ni vill minska klimatregler och reduktionsplikt – hur ska svensk industri samtidigt kunna konkurrera på en marknad där hållbarhetskrav blir allt viktigare?
Det kan inte vara emot svenska företags intressen att vi i Sverigedemokraterna arbetar för dämpade transportkostnader och mindre byråkrati, åtminstone inte på ett generellt plan.
2.Hur långt är ni beredda att gå för att skydda svensk industri från EU-regler ni anser skadar konkurrenskraften?
Vi vill gå så långt det någonsin är möjligt för att underlätta för svenska företag, allt för att underlätta för inhemsk sysselsättning och värna exportintäkter. Tyvärr finns politiska krafter som drar åt andra hållet.
3.Ni vill prioritera svensk industri och svensk energi. Hur ser ni på utländskt ägande av svensk industri och kritisk infrastruktur?
Det ska bedömas från fall till fall. Sverigedemokraterna och regeringen har de senaste åren intagit en mer restriktiv hållning till utländska investeringar i svensk industri och kritisk infrastruktur än vad som tidigare har varit fallet. Utgångspunkten är att Sverige fortfarande ska vara öppet för utländskt ägande, men att investeringar som kan hota nationell säkerhet eller samhällsviktiga funktioner ska kunna granskas och i vissa fall stoppas.
Självklart spelar det roll om det rör sig om ett nordiskt grannland eller om kinesiska/ryska intressen finns i bakgrunden.
4.Många industriföretag är beroende av internationell arbetskraft. Hur påverkas industrin av er migrationspolitik?
Förmodligen väldigt lite. Till att börja med kan industrin rekrytera på hela EU:s inre marknad precis som tidigare. Det täcker sannolikt upp i stort sett hela kompetensbehovet. Det som är på väg bort nu är att företagen inte längre kan lönedumpa genom att anställa folk från exempelvis Sydasien. Ur ett helhetsperspektiv var det en mycket önskvärd reform, som hade mycket starkt stöd i riksdagen (alltså inte bara SD:s politik).
Om det handlar om högutbildad arbetskraft som helt enkelt måste komma från till exempel Indien så ska företagen betala en svensk medianlön. Inga konstigheter egentligen.
5.Ni vill bygga ut kärnkraften kraftigt. Hur ska industrin hantera energibehovet innan ny kärnkraft finns på plats?
På lite kortare sikt vore det bästa om vi snabbt kunde få gasturbiner på plats. Det skulle på ett utmärkt sätt täcka upp för stillastående vindkraft när det inte blåser. Det är tämligen uppenbart att vi inte kan kompensera för stillastående vindkraft med ännu mer stillastående vindkraft.

