Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation

    Nominera till årets guldhand

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Nominera till
    årets guldhand

    Hem » Vinnare av monteringspriset 2017
    Nyheter

    Vinnare av monteringspriset 2017

    2017-04-18
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Pristagarna Jens Berntsson (till vänster), Jesper Broberg (till höger) och prisutdelaren Göran Johnsson (i mitten).

    Svenska Monteringspriset 2017 har tilldelats Jens Berntsson från Volvo Penta i Vara och Jesper Broberg, MVV Information Technology i Vara, meddelar Svenskt Monteringsforum. Prisutdelare var Göran Johnsson, ordförande i Produktionslyftet.
    Ett hjälpmedel
    ”Jens Berntsson och Jesper Broberg har tillsammans utvecklat ett modernt hjälpmedel för montörerna och beredarna”, skriver juryn i sin motivering till valet av årets pristagare.
    ”De har utnyttjat digitaliseringens möjligheter för att skapa dynamiska och individ-anpassade monteringsinstruktioner.

    Montören förses med rätt instruktion för varje unik produkt, baserat på montörens val och behov. Hanteringen av löpande produktionsändringar är kvalitetssäkrad, beredarna vet att det nya momentet automatiskt presenteras för montörerna. Monteringsfelen har kunnat halveras och montörerna vet att de gör rätt”.
    – Pristagarna har arbetat med att modernisera monteringsarbetsplatser på ett spännande sätt, sade prisutdelaren Göran Johnsson.
    Påverkar instruktionen
    – Montörerna kan själva påverka instruktionerna och resultatet är förbättrad kvalitet och effektivitet. Det här visar hur viktigt det är med samarbete mellan olika yrkesgrupper i företaget vid effektiviseringar, något vi i Sverige är duktiga på.
    Arbetet har drivits mot tydliga mål och möjliggjorts genom ett föredömligt samarbete. Redan ett halvår efter införandet har monteringsrelaterade fel halverats. Monteringen har standardiserats och löpande produktionsändringar kan implementeras utan störningar. Att lära upp nya medarbetare går mycket fortare.

    (Visited 11 times, 1 visits today)
    Dagmar Zitkova

    Relaterade artiklar

    Nyheter Automation2023-09-22

    Replik: Industrirobotar och arbetsolyckor – sanningen bakom statistiken

    Nyheter Automation2023-09-21Uppdaterad:2023-09-22

    “Det finns mycket roligt inom industrin” – Tor Bratt nominerad till Årets unga automationsledare

    Nyheter Automation2023-09-21Uppdaterad:2023-09-22

    SCN AB utvalda som svensk generalagent för MOXA 

    Nyheter Automation2023-09-21Uppdaterad:2023-09-06

    Hjo Installation krokar arm med Nordic Capital

    Kommentarer är stängda.

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Automation

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    automation@vtf.se

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.