Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2025

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2025

    Hem » Universal Robots tillväxtresa fortsätter
    Nyheter

    Universal Robots tillväxtresa fortsätter

    2022-08-10
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Universal Robots, som tillverkar kollaborativa robotar (cobotar), har rapporterat en omsättning på 83 miljoner USD för kvartal 2.

    – Intäkterna för andra kvartalet har ökat med 8% jämfört med samma period förra året, men i lokal dansk valuta har företaget sett en tillväxt på 22 % för Q2″, säger Kim Povlsen, vd för Universal Robots. Han tillägger att Universal Robots, mätt på det senare sättet, har en tillväxt på 30 % under de två första kvartalen 2022 jämfört med första halvåret 2021.

    Stor efterfrågan på automatisering inom svetsning

    Universal Robots lyfter fram en särskilt stark tillväxt i den globala efterfrågan på svetsning som nyckeln till framgången under första halvåret. Företaget har också ökat sina intäkter från OEM, Original Equipment Manufacture.

    ”Våra cobotar utgör grunden för några riktigt spännande nya produkter”, säger Kim Povlsen. ”Vi ser utvecklingen av nya OEM-partnerskap inom vårt ekosystem som en stor möjlighet för både innovation och tillväxt i framtiden.”

    Samarbete skapar tillväxt i hela ekosystemet

    Mer än 80 OEM-tillverkare skapar lösningar med UR-cobotar, som omfattar ett brett spektrum av applikationer från svetsning och palletering till konstruktionsuppgifter. Den ökande efterfrågan på kollaborativ teknik återspeglas också i framgången för Universal Robots OEM-partners. 3D Infotech, som använder UR-cobotar för att skapa metrologilösningar, anser att deras ”fenomenala” intäktsökning på över 200 % under år 2021 gjorts möjlig tack vare användningen av Universal Robots-teknologi och sin position i UR+ ekosystem.

    (Visited 149 times, 1 visits today)
    Universal Robots
    Föregående inläggWeldingDroid ska automatisera svetsning av tankar åt livsmedelsindustri
    Nästa inlägg Regeringen tillsätter batterisamordnare
    Automation

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2025-07-11

      Tio år med WASP – Sveriges största forskningssatsning visar vägen för framtidens AI och teknik

      Nyheter Automation2025-07-08

      Svensk robotik i fokus när kinesisk branschdelegation besökte Sverige

      Nyheter Automation2025-07-07

      ABB varnar: Energieffektivisering försummas i jakten på hållbarhet

      Nyheter Automation2025-07-04

      Fem budgivare vill köpa Northvolts konkursbo

      Lämna svar Avbryt svar

      Du måste vara inloggad för att publicera en kommentar.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2025 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.