Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2026

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2026

    Nyheter

    Tyskland ligger två längder före Sverige i robotanvändningen

    2016-01-26
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Bilindustrin ligger i framkant när det gäller robotisering. På senaste Hannovermässan visade Volkswagen sin framtida, högt robotiserade biltillverkning.

    Den tyska industrin har nästan dubbelt så hög användning av robotar som den svenska. Det visar en studie som nu presenteras i en rapport från SNS (Studieförbundet Näringsliv och Samhälle). Rapport har titel ”Robotar som jobbar” och ställer samman forskning som utförts av forskarna Georg Graetz och Guy Michaels. Forskningen granskar robotiseringens omfattning och effekter i 14 branscher i 17 länder, inklusive Sverige under perioden 1993-2007.

    Prisras på robotar
    De studerade länderna ökade användningen av robotar i industrin med 150 procent under perioden. En förklaring till ökningen är det dramatiska prisraset på robotar. Om man tar hänsyn till robotarnas kvalitet uppgick år 2005 kostnaden för en robot till en femtedel av kostnaden 1990.
        Introduktionen av robotar leder till en minskning av sysselsättningen i lågkvalificerade yrken. Men på totalnivån kan man inte se att robotiseringen haft negativa effekter på industrisysselsättningen (mätt som arbetade timmar), uppger forskarna.
    – Det  totala antalet arbetade timmar verkar inte ha påverkats av  den ökade automatiseringen. Däremot  minskade robotarna antalet arbetade timmar av lågkvalificerad arbetskraft och i viss utsträckning även av medelkvalificerad. Effekten på arbetade timmar för den högkvalificerade arbetskraften tycks vara svagt positiv, men  här är resultatet inte lika säkert, skrev forskarna.

    (Visited 27 times, 1 visits today)
    Föregående inläggAnaloga lägesbrytare för explosionsfarligt område
    Nästa inlägg Laser mäter avstånd
    Dagmar Zitkova

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2026-02-27

      Industrihoppet 2026 öppnar – 75 000 kronor i stipendium för studier

      Nyheter Automation2026-02-25

      SCHUNK lanserar spin-off-bolag för humanoida robot­händer

      Nyheter Automation2026-02-24Uppdaterad:2026-02-27

      Navet för smart och hållbart underhåll

      Nyheter Automation2026-02-23

      Tech Forward ska stärka Sverige som technation

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2026 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.