Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2026

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2026

    Tech forward
    Nyheter

    Tech Forward ska stärka Sverige som technation

    2026-02-23
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    I februari lanserade Teknikföretagen initiativet Tech Forward med målet att stärka Sverige som technation. Satsningen bygger på medlemsföretagens efterfrågan om tätare samarbete mellan etablerade bolag, startups och scaleups.

    Teknikföretagen har funnits i 130 år och har cirka 4 500 medlemsföretag. Tillsammans står de för 45 procent av värdet på Stockholmsbörsen, en miljon arbetstillfällen och en tredjedel av Sveriges export. Samtidigt pekar medlemmarna på att Sveriges framtida konkurrenskraft nu avgörs. När frågan ställdes om vad som krävs för att vara konkurrenskraftig 2035 lyfte många behovet av upskilling och reskilling av befintliga medarbetare. Dessutom betonades vikten av att genomföra omställningen tillsammans över bolags- och branschgränser.

    — Ekvationen är enkel, genom att föra samman nya och etablerade techbolag kan vi vara den drivande kraften i att bygga en stark technation. Tech Forward är format av våra medlemmars behov och fokuserar på samarbete, kompetensutveckling och genomförande, säger Pia Sandvik, VD,Teknikföretagen/Tech Forward.

    Ska skapa konkreta bryggor i Techsverige

    Tech Forward ska skapa konkreta bryggor mellan etablerade industri- och techbolag, startups, scaleups och investerare. Därigenom samlas och kureras Techsverige med fokus på kunskap, verktyg och nätverk. Syftet är att hjälpa företag att växa, utvecklas och ligga steget före i den globala utvecklingen.

    Samtidigt betonas att förutsättningarna finns, men att tempot måste öka i en mer konkurrensutsatt värld.

    — Sverige har starka förutsättningar, men i en allt mer global och konkurrensutsatt värld räcker det inte att vara bra. Vi måste bli snabbare, smartare och bättre på att samarbeta. Tech Forward är ett konkret steg i den riktningen, säger Pia Sandvik.

    Tech Forward på CES i Las Vegas

    När världens största teknikmässa CES går av stapeln i Las Vegas 6-9 januari är Teknikföretagens nya initiativ Tech Forward på plats för att samla och träffa svenska och internationella bolag, tech-scouter, investerare och distributörer. Samtidigt ligger fokus på att ta del av de viktigaste trenderna och framtidssignalerna inom global tech.

    Efter CES kommer Tech Forward att dela med sig av sina insikter till sitt community i Sverige, bland annat genom samtal, möten och kunskapsdelning.

    För mer information hänvisas till techforward.se.

    (Visited 26 times, 1 visits today)
    Teknikföretagen Tech Forward
    Föregående inläggLär känna kabel-gänget på OEM Automatics
    Automation

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2026-02-20

      Automation som vardagslösning

      Nyheter Automation2026-02-19

      Henkel satsar på IIoT och MRO på Underhållsmässan

      Nyheter Automation2026-02-18

      Vårtecken i industrin – men osäkerheten består

      Nyheter Automation2026-02-18

      ABB Robotics får 16,6 MSEK för AI-driven testning av robotsäkerhet

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2026 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.