Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation
    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Hem » Sweco ser möjligheter i flyktingkrisen
    Nyheter

    Sweco ser möjligheter i flyktingkrisen

    2015-11-16
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

     Tomas Carlsson, VD och koncernchef för Sweco.

    Konsultföretaget Sweco kommer under de närmaste tre åren att erbjuda jobb eller praktik till minst 100 nyanlända, meddelar Sweco som därmed ingår  i den så kallade 100-klubben som bildades den 12 oktober under regeringens konferens “Sverige tillsammans” med 800 inbjudna deltagare. Regeringen vill få hjälp med att mildra den extrema flyktingkrisen som nu råder i Sverige.
    De företag som vill ta emot minst 100 nyanlända flyktingar erbjuds en särskild ingång till Arbetsförmedlingen. I personliga möten ska de diskutera företagens behov och önskemål för att därefter identifiera sökanden och skapa ett för företaget skräddarsytt paket.

    Exempel på insatser är snabbspår, yrkeskompetensbedömning, arbetsmarknadsutbildning, validering av kunskap, instegsjobb, nystartsjobb, arbetspraktik och arbetsträning med handledare. Satsningen gäller under tre år och avser företag som under den tiden kan ta emot minst 100 nyanlända.
    – Sweco planerar och utformar framtidens samhällen och städer. För att kunna göra det riktigt bra krävs hög kompetens inom många områden, säger Tomas Carlsson, vd och koncernchef för Sweco.
    – Genom att vara med i 100-klubben får vi nu ännu bättre möjlighet att tillsammans med Arbetsförmedlingen hitta rätt personer för rätt jobb.
    Behöver ingenjörer
    Rekryteringsbehovet i Sweco är stort och målsättningen är att anställa 1 000 nya medarbetare i Sverige bara i år, främst ingenjörer och arkitekter.
    – Flyktingkrisen har skapat en extraordinär situation i Sverige och övriga världen. Som ett företag som står för en stor del av samhällsutvecklingen har vi på Sweco en självklar roll att bidra med konstruktiva lösningar, säger Åsa Bergman, vd för Sweco Sverige.
    Sweco organiseras i sju geografiska områden med kontor på ca 100 orter i Europa och via representanter på ytterligare tio orter i andra världsdelar. Områdena är: Sweco Sverige, Norge, Finland och Estland, Danmark, Nederländerna, Centraleuropa och Västeuropa.

    (Visited 3 times, 1 visits today)
    Dagmar Zitkova

    Relaterade artiklar

    Nyheter Automation2023-03-31

    Digitalisering – Hur AI-algoritmer kan bidra till bättre lönsamhet och hållbarhet

    Nyheter Automation2023-03-30

    Wexøe AB förstärker sin position

    Nyheter Automation2023-03-29Uppdaterad:2023-03-09

    Med en plattform för robotinstallationer minskar utvecklingstiden avsevärt

    Nyheter Automation2023-03-28Uppdaterad:2023-03-09

    Zimply växer med nya kunder och investerare

    Kommentarer är stängda.

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Automation

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    automation@vtf.se

    (Visited 5 times, 1 visits today)

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.