Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation
    Guldhanden 2026
    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Guldhanden 2026
    Begagnad Autostore sålt i USA av Relevator
    Förvärv - Affärer

    Relevator säljer begagnad AutoStore-anläggning mellan två amerikanska företag

    2026-08-26
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    En begagnad AutoStore-anläggning med 23 robotar, 4 100 lagerbackar och åtta portar har fått en ny ägare i USA. Svenska Relevator har ansvarat för försäljning och projektledning i affären, där både säljare och köpare är amerikanska företag.

    Relevator fick tidigare i år uppdraget att sälja den AutoStore-anläggning som installerades 2021. Köparen är ett amerikanskt företag inom tredjepartslogistik och anläggningen kommer därmed att fortsätta användas på den amerikanska marknaden.

    Relevator har ansvarat för försäljning, projektledning och samordning fram till att anläggningen formellt överlämnades till köparen. Därefter har en lokal AutoStore-integratör tagit över det praktiska arbetet med demontering och transport.

    Hela processen, från köparens första kontakt med Relevator till överlämningen, tog omkring två månader.

    – Det unika är att både säljaren och köparen finns i USA, samtidigt som vi från Sverige har kunnat genomföra affären och samordna hela flytten. Intresset har varit stort, även från flera företag i Europa, men att affären kunde genomföras i USA var den bästa lösningen för alla parter. Att både säljare och köpare hittade till oss digitalt visar också den internationella position vi har byggt upp inom begagnad lagerautomation, säger Niklas Nygren, vd på Relevator.

    Begagnad automation får nytt användningsområde

    Affären visar hur befintliga automationsanläggningar kan få fortsatt användning när en verksamhet förändras eller när utrustningen inte längre behövs på sin ursprungliga plats.

    I det aktuella fallet omfattar systemet 23 Red Line-robotar, 4 100 bins och åtta portar. Genom att sälja anläggningen vidare kan tekniken användas i en annan verksamhet i stället för att tas ur bruk.

    – Det är ett omfattande projekt som har behövt genomföras snabbt. På bara ett par månader har vi gått från första kontakt till försäljning och överlämning. Det visar vilken viktig funktion en specialiserad tredjepart kan fylla i den här typen av affär, säger Niklas Nygren.

    Affären stärker samtidigt Relevators närvaro på den amerikanska marknaden och visar att det finns en andrahandsmarknad även för större och mer komplexa automationsanläggningar.

    (Visited 66 times, 1 visits today)
    Autostore Automation Robotar Relevator
    Föregående inläggNy AI-robot kapar träningstiden för kvalitetskontroll från tre månader till två veckor
    Nästa inlägg Månadens standard – Hörsel mäts med standard
    Automation

      Relaterade artiklar

      Nyheter Mary Örnborg2026-09-15

      Hallå där, Karl Ingström på Sejfo

      Nyheter Automation2026-09-14

      Footway visar automatiserad e-handelslogistik i Eskilstuna

      Nyheter Automation2026-09-03

      Bosch Rexroth satsar på nordiskt testlabb för mobila maskiner

      Förvärv - Affärer Automation2026-09-01

      Zolvo och Mujin satsar på intelligent robotautomation i Norden

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2026 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.