Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2026

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2026

    Hem » OutSystems och UiPath ingår partnerskap för intelligent automatisering 
    Smart Automation
    Smart Automation
    Nyheter

    OutSystems och UiPath ingår partnerskap för intelligent automatisering 

    2022-11-08
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Applikations- och mjukvaruutvecklaren OutSystems och UiPath, verksamma inom mjukvara för företagsautomation, ingår partnerskap.

    Partnerskapet syftar till att kombinera kraften i UiParth Business Automation Platform med OutSystems low-code. Samarbetet gör det möjligt för kunder att på ett säkert och intelligent sätt automatisera centrala affärsprocesser och applikationer, samtidigt som de sparar tid, förbättrar effektiviteten och levererar nydanande app-upplevelser.   

    – Det finns en stor efterfrågan på verktyg för low-code-applikationer kombinerat med intelligent automation från företag som vill förbättra sina affärsprocesser och nå sina transformationsmål. Genom det nya partnerskapet hjälper UiPath och OutSystems kunderna att genomföra en sömlös automationsstrategi, säger Maureen Fleming, IDC:s Program Vice President för forskning om intelligent process automatisering.

    Organisationer som Redington Gulf och Tysers har sett fördelarna med UiPath och OutSystems för att utöka äldre system, skapa automationer över avdelningsgränser, införliva prediktiva modeller och implementera kund-, leverantörs-, och partnerportaler. 

    –  Vi  har kunnat förenkla och automatisera arbetsflöden med styrning. Detta har lett till att vi har förbättrat våra svarstider med 60 procent och samtidigt sparat 400 timmar per vecka, berättar Angud Kennedy, Chief Technology Officer på Tysers.

    (Visited 69 times, 1 visits today)
    OutSystems UiPath
    Föregående inläggForskningsframsteg breddar användningen av additiv tillverkning
    Nästa inlägg Exjobb om svarvning vinner pris
    Automation

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2025-12-05

      Hexagons mätteknik i centrum när Verstappen jagar ny F1-titel

      Nyheter Automation2025-12-05

      Ny studie: Öppna automationssystem ger stora besparingar för industrin

      Nyheter Mary Örnborg2025-12-03Uppdaterad:2025-12-03

      Ingenjörslönerna avslöjade – industrin tappar mark

      Nyheter Automation2025-12-02

      Automatiserad produktion hos Geberit – 12 förarlösa truckar i full drift

      Lämna svar Avbryt svar

      Du måste vara inloggad för att publicera en kommentar.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2025 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.