Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2024

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2024

    Hem » Öppningen av Elmiamässan: ”En bra första dag”
    Nyheter

    Öppningen av Elmiamässan: “En bra första dag”

    2022-05-11
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    I går slog Elmia Produktionsmässor upp sina portar för besökare och det blev en lugn start. En av utställarna på Elmia Automation, företaget Sejfo upplevde ändå att trycket var högt i deras monter.
    – Vi tycker att första dagen har gått jättebra och vi har haft folk i montern nästan hela tiden, säger Katarina Gildén säljingenjör, och Stefan Jansson konceptingenjör på Sejfo.

    Det går nästan att ta på vibrationerna  i luften – Äntligen mässa! Fast som förväntat blev första öppningsdagen lugn. Bland de sex paralllella mässor som hålls samtidigt under fyra dagar var det  mässorna Elmia Verktygsmaskiner, Elmia 3D och Elmia Automation som drog flest besökare. Elmia verktygsmaskiner och Elmia 3D  drog tillsammans 2428 besökare under gårdagen och Elmia Automation 2030 besökare.

    – Vi hade fullt upp i vår monter under förmiddagen därefter kom besökarna i stötvisa klungor, under den senare delen av eftermiddagen ebbade det ut , säger Katarina Gildén.

    Sejfo ställer främst ut på Elmia Automation för att nå ut med att verksamheten gått från att vara smala i sin nisch till att ha breddat sig.

    – Vår huvudsakliga verksamhet är att vi säljer maskiner med automationslösningar som vi själva byggt. Men idag kan vi göra så mycket mer vilket vi också vill nå ut med. Men också för att uppmärksamma att företaget fyllde 30 år förra året, säger Katarina Gildén.

    Mässans andra dag ser dock ut att bli välfylld så Sejfo och andra utställare kan förvänta sig att en mer hektisk dag. Men något besöksrekord väntas det inte bli trots den ökade strömmen besökare.

    – Vi har fått många registreringar till årets mässa men det höga produktionstrycket på grund av leveransproblemen gör att många företag inte har tid att besöka mässan i år, säger Sandra Klaar på Elmiamässans kommunikationsavdelning

    (Visited 24 times, 1 visits today)
    Mary Örnborg

    Relaterade artiklar

    Nyheter Mary Örnborg2023-11-30

    Möt Guldhandens Expertjury

    Nyheter Automation2023-11-30Uppdaterad:2023-11-29

    5 tips för att lyckas med AI

    Nyheter Automation2023-11-29

    Nu är UR30 här, lyfter 30 kg

    Nyheter Automation2023-11-28

    Byggelement storsatsar på automatiserad produktion

    Lämna svar Avbryt svar

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Automation

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    automation@vtf.se

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.