Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2025

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2025

    Hem » Ny vd på Agilox
    Nyheter

    Ny vd på Agilox

    2022-01-28
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Från och med den 1 januari i år har Helmut Schmid rodret på AMR-tillverkaren Agilox som ny vd. Han efterträder därmed den tidigare vd:n Franz Humer. Schmid har tidigare varit ansvarig för Tyskland och Västeuropa hos Universal Robots, en av de ledande inom cobotmarknaden. Han har även tidigare varit vd för tyska cobot-pionjären Franka Emika GmbH i München.

    På Agilox kommer Helmut Schmid fortsätta driva företagets pågående strategi, nämligen att utöka AMR-tillverkarens globala marknadsandel. Här kommer hans specialistkunskaper inom tillväxtstrategier, affärsutveckling, förändringsarbete, internationalisering, försäljning och marknadsföring vara till stor nytta för företagets fortsatta expansion. Under sin långa karriär har Schmid hunnit starta flera företag, drivit dem lönsamt och implementerat nya skalbara affärsmodeller, ofta utvecklat nya säljprocesser och strukturer samt implementerat nya go-to-market-strategier. Bland annat har han gjort sig ett namn som medgrundare av German Robotics Association och Robotic Ventures GmbH.

    ­– Agilox är ett varumärke med stark bas och lika hög marknadspotential. Jag ser fram emot att bidra med min erfarenhet till företaget för att kunna fortsätta utveckla det lönsamt och positionera det varaktigt på marknaden, säger Helmut Schmid.

    (Visited 48 times, 1 visits today)
    Cobotar Agilox
    Föregående inläggNytt förvärv stärker ABB inom laddlösningar för elfordon i USA
    Nästa inlägg Trådlös elbilsladdning
    Automation

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2025-06-23

      Byggstart för ABB:s Robotics Campus – nyckelsatsning på svensk automation och AI-robotik

      Nyheter Automation2025-06-19

      Sverige växlar upp för AI – datacenterexpansion i norr

      Nyheter Automation2025-06-18

      Hexagon tar klivet in i humanoidrobotik – lanserar AEON för industriell autonomi

      Nyheter Mary Örnborg2025-06-17

      “Det känns helt fantastiskt” – Gabor Szabo om Guldhanden 2025

      Lämna svar Avbryt svar

      Du måste vara inloggad för att publicera en kommentar.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2025 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Hantera Cookies

        För att ge en bra upplevelse använder vi teknik som cookies för att lagra enhetsinformation.  Om du inte samtycker eller om du återkallar ditt samtycke kan detta påverka vissa funktioner negativt.

        Funktionell Alltid aktiv
        Den tekniska lagringen eller åtkomsten är absolut nödvändig för det legitima syftet att möjliggöra användningen av en specifik tjänst som uttryckligen begärts av abonnenten eller användaren, eller för det enda syftet att utföra överföring av en kommunikation över ett elektroniskt kommunikationsnät.
        Alternativ
        Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
        Statistik
        Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål. Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
        Marknadsföring
        Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.
        Hantera alternativ Hantera tjänster Hantera {vendor_count}-leverantörer Läs mer om dessa syften
        Visa preferenser
        {title} {title} {title}