Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation
    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Hem » Undersökning: Kompetensbristen- ett allt större problem
    Nyheter

    Undersökning: Kompetensbristen- ett allt större problem

    2023-03-17
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    ABB:s globala undersökning Automotive Manufacturing Outlook Survey visar att ökande arbetskraftskostnader och brist på arbetskraft innebär stora utmaningar för fordonstillverkare.

    I undersökningen som gjorts på uppdrag av ABB Robotics i samarbete med  Automotive Manufacturing Solutions  visar att arbetskraftskostnader och bristen på arbetskraft blir ett allt större problem inom fordonstillverkning.  31 procent av alla respondenter listar bristen på arbetskraft som en av de största utmaningarna, medan 35 procent rankar arbetskraft som det mest oroande området vad gäller ökande kostnader.

    En aspekt som undersökningen visar på är att denna oro inte begränsas till enbart en allmän brist på arbetskraft. Mer än hälften (56 procent) anger brister på specifik yrkeskompetens när de blir ombedda att berätta vilka utmaningar de står inför vad gäller arbetskraft och kompetens. Följt av 48 procent som anser att nya kunskaper krävs på grund av ett snabbt föränderligt fordonslandskap, de menar att man behöver göra mer för att locka människor till industrin.

    -En föråldrad uppfattning ger ofta en negativ bild av fordonsbranschen men med smart automation, artificiell intelligens och en ökad användning av virtualisering hör vår bransch numera till de mest spännande och banbrytande arbetsplatserna, förklarar Jörg Reger, chef för ABB Robotics Automotive Business Line.

    – Träning, uppgradering och utbildning angavs av 58 % av de tillfrågade som den överlägset största enskilda åtgärden för att ta itu med utmaningarna med en föränderlig arbetskraft Det är därför vi har tagit fram program i samarbete med skolor och universitet runt om i världen för att öka de studerandes kunskaper om automation och programvaror, säger Reger.

    – Från tidig ålder erbjuder våra program möjlighet att interagera med robotar genom utmaningar och spel. Det väcker ett intresse som kan leda till en framtida karriär inom framtidens smarta tillverkningslösningar. ABB:s banbrytande PixelPaint-system utvecklades med hjälp av en student på universitetet i Stavanger i Norge, fortsätter Reger.

    Undersökningen visade också på regionala variationer inom branschen, med allmän arbetskraftsbrist som ett större problem i Nordamerika (56 %) jämfört med Asien (37 %) och Europa (34 %). Omvänt är efterfrågan på nya färdigheter mycket större i Asien (57 %), jämfört med 37 % i Nordamerika och 48 % i Europa. OEM-företag och Tier 2-leverantörer rankade också detta problem högt.

    ABB:s undersökning omfattar nära 600 globala branschexperter från fordonstillverkare och leverantörer på alla ledningsnivåer, ingenjörer och andra nyckelpersoner inom fordonsindustrin.

    (Visited 121 times, 1 visits today)
    Automation

    Relaterade artiklar

    Nyheter Automation2023-03-25Uppdaterad:2023-03-09

    Protolabs lanserar automatisk DFM-analys vid 3D-printning

    Nyheter Automation2023-03-24Uppdaterad:2023-03-23

    8 miljoner kronor satsas på arbetsintegrerat lärande inom industrin

    Nyheter Automation2023-03-24Uppdaterad:2023-03-08

    ITF Automation möter framtiden med ny kraft

    Nyheter Automation2023-03-23Uppdaterad:2023-03-08

    420 utbildningsplatser inom teknik beviljade för start

    Lämna svar Avbryt svar

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Automation

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    automation@vtf.se

    (Visited 5 times, 1 visits today)

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.