Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation
    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Hem » Ny havrekvarn tillverkar energieffektivt
    Nya produkter

    Ny havrekvarn tillverkar energieffektivt

    2021-04-12
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Berte Qvarn har startat produktionen i Hallands första havrekvarn, rapporterar företaget. Marknaden för havreproduker har expanderat. Konsumenterna äter och dricker allt mer havreprodukter därför har Berte Quarn satsat på en helt ny anläggning i Slöinge i södra Halland. Nu står den nya havrekvarnen färdig och de första leveranserna har lämnats till Oatly.

    – Havre är nyttigt och det finns så många möjligheter att utveckla nya livsmedel från havre. Vi vill vara med i det arbetet med vår långa erfarenhet av att producera hållbara livsmedel, säger Fredrik Nilsson, nytillträdd vd för Berte Qvarn.
    Den nya havrekvarnen står bredvid de äldre kvarnarna för vete och råg som Berte Qvarn driver i Slöinge. Mellan kvarnarna slingrar sig Suseån som ger kraften till mjölproduktionen och intill ligger Berte Gård där delar av grödorna odlas.
    – Inom hela Bertegruppen, drivs vi av att tänka på hållbarheten i varje led av produktionen.
    Halverar klimatavtryck
    Vårt mål är att halvera vårt klimatavtryck till 2030 och sedan jobba för att komma ner till nettonollutsläpp, säger Lovisa Stenström, vd för Bertegruppen.
    Havrekvarnen glänser i silver. Den kommer att drivas av förnyelsebar el och biogas och processerna är trimmade för att vara så energieffektiva som möjligt. När driften är i full gång kommer den nya kvarnen att kunna behandla 50 000 ton havre under ett år.
    – Detta är den näst största havrekvarnen i Sverige, säger Fredrik Nilsson.
    Men faktum är att redan när kvarnverksamheten startade i Slöinge 1569 så var det ”energifrågan” så var drivande. Det var nämligen förmågan att tillvarata Suseåns energi som gjorde det möjligt att börja förädla spannmål som odlades i Slöingetrakten. Verksamheten har förädlats genom århundranden och nu driver man en av Europas modernaste kvarnar.

    Automation

    Relaterade artiklar

    Nyheter Automation2022-07-04Uppdaterad:2022-06-30

    Energimätare med smarta funktioner

    Nyheter Automation2022-06-29

    Världens minsta micro-PLC

    Nyheter Mary Örnborg2022-06-21

    Smidig integrering av vätsketransport med Profinet

    Nyheter Automation2022-06-16Uppdaterad:2022-06-17

    Ny lasertrackerplattform från Hexagon

    Kommentarer är stängda.

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Automation

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    automation@vtf.se

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2022 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.