Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation
    Gå till Guldhanden 2026

    Guldhanden
    2026

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Gå till Guldhanden 2026

    Guldhanden
    2026

    Nyheter

    Nordisk industri överkonsumerar el med 15 procent, visar kartläggning

    2015-07-24
    Dela
    Email Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Motorer  är exempel  på energislukande utrustning  som med fördel kan effektiviseras.

    I slutet av 2014 och början av 2015 genomförde Siemens en stor studie bland världens tillverkande företag för att undersöka i vilken utsträckning de förbrukar mer el än vad som är nödvändigt. Nu har Siemens sammanställt undersökningen i en rapport.
    Uppskattar potentialen
    De så kallade topp-20 tillverkare av industriutrustning i Kina, Frankrike, Tyskland, Indien, Polen, Ryssland, Skandinavien (Sverige, Finland, Norge och Danmark), Spanien, Storbritannien, USA och Turkiet tillfrågades. Företagen ombads att uppskatta potentialen för eleffektivitet, baserat på dagens tillgängliga effektiviseringsteknik.

    Spanien bäst
     Studien beräknar hur stor del av den befintliga elkonsumtionen som hade kunnat sparas om mer eleffektiv utrustning installerats och visar att 15,6 procent av elförbrukningen hade kunnat sparas in i de nordiska länderna som undersökts.
    Överkonsumtionen av el var högst i Ryssland (19,1 procent), lägst i Spanien (14,2 procent) och Tyskland (14,5 procent). Resultatet tyder på att investeringar i eleffektiv utrustning har betydelse när det gäller att sänka elkonsumtionen, anser Siemens. Spaniens ledande position förklaras i rapporten delvis med att de spanska tillverkarna har satsat på att själva generera solenergi på plats för att på så sätt minska förbrukningen av köpt el.
     De goda siffrorna  för Tysklands del förklaras med att de inhemska företagen redan har genomfört omfattande effektiviseringar.
    – Ny utrustning leder ofta även till produktivitets- och kapacitetsförbättringar vilket är en extra bonus som förbättrar affärsresultatet, skriver Siemens.

    (Visited 13 times, 1 visits today)
    Previous ArticleNy VD för Beijer Electronics
    Next Article Nya datorhallar satsar på vattenkraftsel
    Dagmar Zitkova

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2026-03-11Updated:2026-03-11

      Industriarbetsgivarna: 5 reformer för högre produktivitet

      Nyheter Automation2026-03-10Updated:2026-03-10

      Beckhoff integrerar robotik, AI och styrning i samma plattform

      Nyheter Automation2026-03-09

      ABB och NVIDIA samarbetar om fysisk AI för industrin

      Nyheter Automation2026-03-06Updated:2026-03-06

      När intelligensen kliver ut på fabriksgolvet

      Comments are closed.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2026 Tidningen Automation ---

        Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

        Innan E-tidningen

        Du prenumererar väl på vårt nyhetsbrev?

        [acymailing_form id="2"]
        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.