Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation
    Gå till Guldhanden 2026

    Guldhanden
    2026

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Gå till Guldhanden 2026

    Guldhanden
    2026

    Nyheter

    Miris beviljas automationscheck

    2022-10-31
    Dela
    Email Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Tillväxtverket har beviljat Miris stöd  i form av en automationscheck om 150 000 kr. Automationscheckar beviljas till företag för att öka konkurrenskraft genom stärkt kompetens kring att använda och investera i automationslösningar samt utveckla innovativa koncept.

     Miris kan nu ta ett steg vidare i effektivisering av bolagets produktionsprocess genom att automatisera ett av produktionsstegen. Detta genom att utveckla en utrustning som ökar reproducerbarheten och att kvalitetsbrister både på komponenter och montering kan upptäckas tidigt. Produktionskostnaderna kan därmed sänkas markant. 

    – Jag är glad att Tillväxtverket sett fördelarna med att utveckla vår utrustning som kommer effektivisera produktionen och minska produktionskostnaden för Miris, säger Olof Eriksson, R&D Director Miris.

    Tillväxtverket beviljar bidrag med motiveringen att projektet bidrar till hållbar tillväxt och konkurrenskraft. Projektet bedöms leda till ökad kunskap inom automation och robotisering och bidra till ny teknik inom en rimligt kort tid efter projektets slutförande.

    – Jag är mycket tacksam för detta kapitaltillskott från Tillväxtverket som är ett uppskattat bidrag till vår strävan att utveckla förbättrade och hållbara processer. Bidraget innebär dessutom ett tillskott i vår likviditet som inte späder ut aktiens värde vilket naturligtvis är värdefullt för bolaget, säger Camilla Sandberg, VD Miris.

     

     

    (Visited 38 times, 1 visits today)
    Miris Tillväxtverket
    Previous ArticleMotomanroboten ”Made in Europe”
    Next Article Reportageserie Energikrisen; Del 1
    Automation

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2026-06-25

      Robotboosten erbjuder stöd värt upp till 99 000 kronor

      Nyheter Automation2026-06-24

      Forskare utvecklar mjukrobot inspirerad av mätarlarv

      Nyheter Mary Örnborg2026-06-23

      Humanoida robotar och nya affärer präglade Elmia Produktionsmässor

      Nyheter Automation2026-06-22

      Starkare framtidstro hos svenska exportföretag trots geopolitisk oro

      Leave A Reply Cancel Reply

      You must be logged in to post a comment.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2026 Tidningen Automation ---

        Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.