Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation
    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Hem » Leif Sandvik löste problem med balanseringsförluster
    Nyheter

    Leif Sandvik löste problem med balanseringsförluster

    2014-04-14
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Leif Sandvik från iac Group ab i Göteborg (t h) belönades med årets monteringspris. Prisutdelaren var Mats Lundin, vd vid forskningsinstitutet Swerea ivf.

    Leif Sandvik har tilldelats Svenska Monteringspriset 2014. Priset delades ut den 18 mars under årets Monteringskonferens,  rapporterar Svenskt Monteringsforum som delar ut priset.  

    Juryns motivering
    ”Leif Sandvik har angripit ett viktigt problem, balanseringsförluster, både systematiskt och analytiskt. Genom beräkningar har han funnit lösningar som minskar behovet av överbemanning och ger montörerna möjlighet att överskrida takttiden utan att förluster uppstår. För att lyckas med helheten behövde antalet monteringsfel reduceras. Här har Leif Sandvik vänt på problemet.  Montörerna anger vad de utfört i stället för att få instruktion om vad som ska utföras. Monteringsfelen har härmed reducerats till nära noll,” skriver juryn.
    –Leif Sandvik har gjort ett mycket gediget produktionstekniskt arbete, säger Lars Oxelmark, Scania cv och ordförande i prisjuryn.
    – Han har lyckats sänka monteringskostnaden trots mycket stor variation mellan produkterna. Det är den här typen av arbeten som svenska företag behöver göra.
    För hög kapacitet
    – Hittills har de flesta löst problemen med korta stopp i linjen genom att ha högre kapacitet än behovet. Typiskt har man kört på 105 procent av kundens behov. Det är inte bra, man får för höga kostnader.
    Leif Sandvik arbetade själv som montör, men tyckte inte att helheten var effektiv nog. Han studerade och räknade och kom fram till nya lösningar där effektiviteten ökade och felmonteringarna nästan försvann.

    Dagmar Zitkova

    Relaterade artiklar

    Nyheter Automation2022-08-09

    WeldingDroid ska automatisera svetsning av tankar åt livsmedelsindustri

    Nyheter Automation2022-08-08

    Underleverantörerna kräver snabbfotad politik

    Nyheter Automation2022-08-05Uppdaterad:2022-06-30

    MITC förbereder sig för framtiden med ny VD och ordförande

    Nyheter Automation2022-08-03Uppdaterad:2022-06-30

    Gateway möjliggör Industri 4.0-anslutning även i äldre nätverk

    Kommentarer är stängda.

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2022 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.