Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2026

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2026

    Hem » Flexibel tillverkning handlar om snabb anpassning
    paulo butti
    Nyheter

    Flexibel tillverkning handlar om snabb anpassning

    2020-05-27
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Flexibilitet är av goda skäl ett mål för många tillverkare. Organisationer inom alla marknadssegment som lyckats införa flexibla verksamhetsmodeller har blivit branschledande tack vare detta.  – Tänk på Amazon och Alibabas engagemang med att förnya kundupplevelsen, eller hur biltillverkare anpassar sig till nya regler för utsläpp av koldioxid, säger Paolo Butti, Direktör, Industri och OEM, på Rockwell Automation. Flexibilitet är ett vinnande koncept när man ställs inför nya omständigheter och marknadsförhållanden.

    Men vad innebär det att vara en flexibel tillverkare?

    – Flexibilitet handlar om hur snabbt man kan anpassa sig. Det handlar om att skapa ett smidigt flöde från behov till leverans, från beslut till implementering och från utmaning till lösning. Flexibilitet ger tillverkarna möjlighet att anpassa sig till sin marknad genom att ersätta enkelspåriga och statiska verksamhetsmodeller med en kontrollnivå och respons som aldrig tidigare varit möjlig. Flexibilitet handlar om mycket mer än bara teknik.
    Teknik är visserligen grunden till de förändringar som hela tiden driver och skapar nytänkande, men dessa förändringar kan inte implementeras utan stöd av ett flexibelt organisatoriskt ramverk. Därför måste man hela tiden tänka i nya banor för att identifiera de områden som kan möjliggöra flexibilitet i organisationen.
    Utgångspunkten för en ökad flexibilitet är att identifiera var potentiella hinder och flaskhalsar kan finnas. Det kräver en omfattande granskning av alla områden som hjälper till att tillgodose marknadens behov. En sådan översikt underlättar inte bara problemlösningen utan ger även möjlighet att omfördela resurser för att främja pågående verksamhetsförbättringar. När vi samarbetar med våra kunder fokuserar vi därför på följande områden: teknik, kompetens, ledningsstöd, konsumtionsmönster och marknadsinsikt. Det är viktigt att ta itu med bristande flexibilitet inom vart och ett av dessa områden för att skapa en stadig grund att bygga och verka på. Det är så vi jobbar. Vi hjälper våra kunder att utvärdera dessa områden i den egna verksamheten och föreslår lösningar till förbättringar.

    (Visited 27 times, 1 visits today)
    ABB
    Föregående inläggProduktionen behöver individanpassas
    Nästa inlägg Kuka Nordic och E-motions i nytt partnerskap
    Automation

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2025-12-11

      Rittal vinner prestigefylld titel – Årets fabrik 2025

      Nyheter Automation2025-12-10

      Orderingången i industrin ökade kraftigt

      Nyheter Automation2025-12-09Uppdaterad:2025-12-10

      Digital kompetensbrist hotar industrins tillväxt

      Nyheter Automation2025-12-09

      Solectro blir svensk agent för HG Grimme

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2025 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.