Schneider Electric rekryterar Caroline Öström som ny HR-chef i Sverige. Hon kommer närmast från rollen som HR-direktör på Fujitsu och tar plats i den svenska ledningsgruppen med ansvar för att driva HR-frågor kopplade till tillväxt och lönsamhet.
Erfaren HR-ledare till svensk ledningsgrupp
Schneider Electric stärker sin svenska organisation genom att rekrytera Caroline Öström som ny HR-chef. Hon kommer närmast från rollen som Human Resources Director på Fujitsu i Sverige och har lång erfarenhet av ledarskapsutveckling, rekrytering och förändringsarbete.
Dessutom har Caroline haft ledande HR-roller på AUTO1 Group, TOMRA Systems ASA, Nepa AB och eWork Group. Samtidigt har hon, som grundare av Islandstream Consulting, arbetat som rådgivare inom strategisk HR och projektledning för kunder i flera olika branscher. Därmed har hon byggt upp en kombinerad kompetens inom både strategiskt och operativt HR-arbete.
Fokus på tillväxt, lönsamhet och engagemang
Ett stort fokus i Carolines karriär har varit intern utveckling i kombination med extern affärsnytta som bidrar till långsiktig lönsamhet. Därför har arbetet med att tydliggöra hur medarbetares insatser kopplar till affären varit centralt i hennes tidigare uppdrag.
— Schneider Electric har starka produkter, rätt affärstänk och en tydlig väg framåt. Mina ambitioner är att hjälpa till att skapa långsiktig tillväxt och lönsamhet genom ett tydligt kund- och medarbetarfokus. Tillsammans kommer vi bygga en kultur som utgår från kundperspektivet där målet är att skapa ett värde utifrån behov och förväntningar, säger Caroline Öström, HR-chef, Schneider Electric.
Caroline är baserad vid Schneider Electrics svenska huvudkontor i Solna och ingår i den svenska ledningsgruppen.
