Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation
    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Hem » Belönar robotforskning som sticker ut ur mängden
    Nyheter

    Belönar robotforskning som sticker ut ur mängden

    2017-04-25
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Fredrik Löfgren, Unga Forskare-stipendiat 2017, forskar på området humanoida robotar.

    Fredrik Löfgren är en uppskattad forskare som nyligen belönades med två stipendier.
    Han fick ett av årets Anders Wall-stipendier för naturvetenskaplig forskning på 150 tusen kronor. Han belönades även när ABB delade ut årets två stipendier till unga forskare i samband med utställningen Unga Forskare i Stockholm.
    Tillsammans med Aletta Csapo, student inom naturvetenskap vid universitetet i Cambridge, får de nu möjlighet att ta sin egen forskning vidare. Under åtta veckor i sommar får de tillgång till stöd och resurser för att forska inom områdena Smart Robotic och Smart Energy hos ABB.

    Fredrik Löfgren, född 1992, är från Gagnef, men bor nu i Linköping. Robotar har upptagit en stor del av hans tillvaro ända sedan han började med att programmera lego som sjuåring, har han berättat. Idag är han förbundskapten för svenska landslaget i robotfotboll och har även vunnit vm i matlagning för robotar. Fredrik Löfgren studerar till civilingenjör inom teknisk fysik och elektronik vid Linköpings universitet och forskar samtidigt om humanoida robotar på det laboratorium som han har hjälpt till att bygga upp vid universitetet. Fredrik Löfgren har startat ett eget företag för teknikutveckling och föreläser ofta om robotisering för skolor och företag. Dessutom har han skrivit en bok om hur arbetsmarknaden påverkas av att robotar tar över allt fler av våra arbetsuppgifter.

    (Visited 5 times, 1 visits today)
    Dagmar Zitkova

    Relaterade artiklar

    Nyheter Automation2023-03-31

    Digitalisering – Hur AI-algoritmer kan bidra till bättre lönsamhet och hållbarhet

    Nyheter Automation2023-03-30

    Wexøe AB förstärker sin position

    Nyheter Automation2023-03-29Uppdaterad:2023-03-09

    Med en plattform för robotinstallationer minskar utvecklingstiden avsevärt

    Nyheter Automation2023-03-28Uppdaterad:2023-03-09

    Zimply växer med nya kunder och investerare

    Kommentarer är stängda.

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Automation

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    automation@vtf.se

    (Visited 5 times, 1 visits today)

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.