Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2026

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2026

    ABB
    Nyheter

    ABB och Microsoft i ska ta generativ AI till industriella appar

    2023-09-25
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    ABB och Microsoft utökar sitt partnerskap till att samarbeta kring integrationen av Azure OpenAI Service i ABB Ability Genix Industrial Analytics and AI Suite.

    Företagen kommer att arbeta tillsammans med implementeringen av generativ AI-teknik för att hjälpa kunder inom industrin att låsa upp insikter som är dolda i operativa data.

    Förbättrad datainsamling och remediering kommer att möjliggöra betydande vinster i effektivitet och produktivitet, tillgångstillförlitlighet, driftsäkerhet, lägre energiförbrukning och minskad miljöpåverkan.

    När den nya applikationen – Genix Copilot – har lanserats kommer den också att förbättra användarupplevelsen genom att erbjuda intuitiv funktionalitet och effektivisera flödet av kontextualiserade data över processer och verksamheter.

    Detta kommer att ge branschchefer, funktionella specialister och ingenjörer insikter i realtid för bättre beslutsfattande och ökad produktivitet. Sådana insikter har potential att förlänga tillgångarnas livslängd med upp till 20 procent och minimera oplanerad downtime med så mycket som upp till 60 procent.

    Dessutom kommer lösningen att kunna hjälpa kunderna att uppnå sina mål för hållbarhet och energiomställning genom att tillhandahålla avancerad övervakning och optimering av de industriella utsläppen av växthusgaser samt övervaka energianvändningen.

    – Det här är ett viktigt steg i ABB:s och Microsofts strategiska partnerskap som kommer att påskynda den digitala omställningen av industrisektorn, säger Rajesh Ramachandran, Global Chief Digital Officer, ABB Process Automation.

    (Visited 59 times, 1 visits today)
    ABB Microsoft
    Föregående inläggAI besegrar världsmästare i drönarflygning
    Nästa inlägg Red Hat och ETAS förvandlar fordonsindustrin med ny utvecklingsplattform
    Automation

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2026-02-05

      Industriföretagen ser ljusning – sex av tio räknar med ökad orderingång

      Nyheter Automation2026-02-04

      Hägglunds inviger nytt labb för 50 miljoner i Mellansel

      Nyheter Automation2026-02-03

      ABB öppnar för AI och IoT i processautomation med Automation Extended

      Nyheter Automation2026-02-02

      PMI steg till 56,0 i januari – positiva trenden i industrin består

      Lämna svar Avbryt svar

      Du måste vara inloggad för att publicera en kommentar.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2026 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.