Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation
    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Hem » ABB köper österrikiska B&R
    Nyheter

    ABB köper österrikiska B&R

    2017-04-04
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    ABB meddelar att de köper det österrikiska automationsföretaget B&R. Strategiskt viktigt köp får ABB att växa inom maskin- och fabriksautomation.

    – Förvärvet av B&R är kanske det viktigaste företagsförvärv som ABB någonsin har gjort, sade Ulrich Spiesshofer, koncernchef i ABB, när affären offentliggjordes.
    B&R:s huvudkontor i Eggelsberg i Österrike blir ABB:s globala center för maskin- och fabriksautomatisering.

    Prissumman förblir hemlig och transaktionen finansieras kontant, det vill säga läggs på det operativa resultatet per aktie år ett. Affären förväntas slutföras sommaren 2017.När affären slutförts kommer B&R att bli en del av ABB:s division Industrial Automation som en ny global affärsenhet – Machine & Factory Automation – och kommer att ledas av den nuvarande vd:n Hans Wimmer.  ”B&R:s ledning och personal är centrala drivkrafter för den framtida tillväxten och verksamhetsintegreringen. Grundarna för B&R, Erwin Bernecker och Josef Rainer, kommer att fungera som rådgivare under integrationsfasen för att säkerställa kontinuitet,” uppger ABB. Sammanslagningen kommer att ge ABB stora marknadsfördelar, framför allt tack vare att de nu kommer att fylla det ”stora gapet” som ABB haft på marknaden just när det gäller maskin- och fabriksautomation.

    (Visited 6 times, 1 visits today)
    Dagmar Zitkova

    Relaterade artiklar

    Nyheter Automation2023-03-25Uppdaterad:2023-03-09

    Protolabs lanserar automatisk DFM-analys vid 3D-printning

    Nyheter Automation2023-03-24Uppdaterad:2023-03-23

    8 miljoner kronor satsas på arbetsintegrerat lärande inom industrin

    Nyheter Automation2023-03-24Uppdaterad:2023-03-08

    ITF Automation möter framtiden med ny kraft

    Nyheter Automation2023-03-23Uppdaterad:2023-03-08

    420 utbildningsplatser inom teknik beviljade för start

    Kommentarer är stängda.

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Automation

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    automation@vtf.se

    (Visited 5 times, 1 visits today)

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.