AFRY och OMRON utökar sitt samarbete för att leverera integrerade automationslösningar till industrin i Norden. Partnerskapet omfattar bland annat mobila robotar, storskaliga automationsprojekt och ett gemensamt upplevelsecenter i Laxå där kunder kan testa lösningar i praktiken.
Automatiseringsprojekt blir allt mer omfattande och kräver att flera tekniker samverkar. Mot den bakgrunden stärker AFRY och OMRON nu sitt samarbete för att leverera helhetslösningar som kopplar samman teknik på fabriksgolvet med dataintegration och informationssystem. Samtidigt blir AFRY Project Delivery Partner inom OMRON Innovation Network.
Ska möta ökad komplexitet
Genom samarbetet kombinerar AFRY sin erfarenhet av kompletta automationsprojekt med OMRON:s utbud av robotik- och automationslösningar. Målet är att utveckla integrerade lösningar som effektiviserar produktionen och samtidigt ökar flexibiliteten i tillverkningsprocesserna.
— Genom att dra nytta av AFRY:s långa tradition inom teknik och expertis inom flera branscher i kombination med OMRON:s arv och engagemang för att förbättra människors liv och bidra till ett bättre samhälle, kan vi tillsammans driva på förändring och genomföra även de mest komplexa automatiseringsprojekten, säger Sam Tilley, regional chef på Omron Industrial Automation Europe.
— Automatiseringen blir allt mer komplex vilket gör det svårt för enskilda aktörer att hantera det helt på egen hand. Genom att samarbeta med OMRON kan vi koppla ihop punkterna och omvandla idéer till lösningar. Vi ser fram emot att fortsätta utveckla detta samarbete framöver, säger Per André, försäljningschef för Global Division Industry på AFRY.
Gemensamma projekt med mobil robotteknik
Företagen har redan genomfört flera gemensamma projekt. Ett exempel är utvecklingen av OMRON:s mobila manipulatorlösning, MoMa, som kombinerar autonoma mobila robotar med robotarmar för flexibel materialhantering och maskinbetjäning i olika produktionsmiljöer.
Partnerskapet omfattar även ett pågående projekt i Stavanger där autonoma mobila robotar används för att optimera sjukhuslogistiken. Robotarna hanterar interna transporter, vilket ska förbättra effektiviteten och frigöra personal till andra arbetsuppgifter.
Laxå blir centrum för test och utveckling
En viktig del av samarbetet är AFRY:s AMR Logistics Experience Center i Laxå. Anläggningen blir en gemensam plattform där kunder kan utforska, testa och validera automatiseringslösningar i verkliga miljöer. OMRON kommer även att använda centret för kundevenemang, demonstrationer och workshops.
— Centret gör att vi kan skapa vi en gemensam plattform där kunder, AFRY och OMRON kan samarbeta kring utveckling och validering av nya automatiseringslösningar. Det är ett viktigt steg för att föra innovationen närmare den praktiska tillämpningen, säger Sam Tilley, regional chef på Omron Industrial Automation Europe.

