Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation
    Gå till Guldhanden 2026

    Guldhanden
    2026

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Gå till Guldhanden 2026

    Guldhanden
    2026

    Electronics - Nanomil - Kamic Group
    Förvärv - Affärer

    KAMIC Group köper Nanomil – stärker affärsområdet Electronics

    2026-03-16
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    KAMIC Group har förvärvat samtliga aktier i Nanomil AB. Bolaget utvecklar och tillverkar kablage och elektromekaniska produkter till skandinaviska industrikunder.

    Säljare är bolagets grundare och nuvarande ledning, vd Christian Rassmuson och CTO Chris Öman. Båda fortsätter i sina roller även efter ägarförändringen.

    Nanomil utvecklar och tillverkar kablage och elektromekaniska produkter för kunder med höga krav på innovation, kvalitet och hållbarhet. Kunderna finns bland annat inom segment som försvar, rymd, tåg och medicinteknik. Bolaget distribuerar också elektromekaniska produkter, exempelvis kontaktdon, kabel och kapslingar, från globala tillverkare.

    Nanomil grundades 2015 och har i dag 15 anställda i Täby norr om Stockholm. Den årliga omsättningen uppgår till cirka 35 miljoner kronor.

    Blir del av affärsområde Electronics

    Efter förvärvet ingår Nanomil i KAMIC Groups affärsområde Electronics, som leds av affärsområdescheferna Oscar Arvidsson och Robert Andresen.

    — Nanomil är ett välskött bolag som utvecklar högkvalitativa produkter och har en stark position i sin nisch. Med Nanomil i vårt affärsområde adderar vi teknisk kunskap, innovationskraft och nya kundrelationer. Vi välkomnar varmt Nanomil med medarbetare att utvecklas vidare inom affärsområde Electronics och KAMIC-familjen, säger Oscar Arvidsson.

    De tidigare ägarna fortsätter att leda verksamheten även efter ägarförändringen.

    — Genom att ansluta oss till KAMIC Group kommer vi in i ett större sammanhang och får tillgång till en bred erfarenhet och djup kunskap inom entreprenöriellt företagande. Vi får också en finansiell trygghet som är betydelsefull för såväl våra medarbetare som kunder. Vi ser mycket fram mot att utvecklas och växa vidare som ett självständigt bolag inom KAMIC Group, säger Christian Rassmuson vd Nanomil.

    (Visited 10 times, 10 visits today)
    Kamic Group Nanomil
    Föregående inläggÅrets Underhållsledare och Underhållsleverantör 2026 utsedda
    Automation

      Relaterade artiklar

      Förvärv - Affärer Automation2026-03-13

      Lyten köper Northvolts återvinningsanläggning Revolt i Skellefteå

      Förvärv - Affärer Automation2026-03-12

      Olsons blir återförsäljare för Q-Fin i Sverige och Danmark

      Förvärv - Affärer Automation2026-03-09Uppdaterad:2026-03-09

      Cognibotics får order på 16 miljoner för robotkalibrering

      Förvärv - Affärer Automation2026-03-04Uppdaterad:2026-03-04

      Stadium investerar 300 MSEK i robotlagerlösning från Exotec

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2026 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Innan E-tidningen

        Du prenumererar väl på vårt nyhetsbrev?

        [acymailing_form id="2"]
        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.