AstraZeneca, Ericsson, Saab, SEB och Wallenberg Investments går samman för att starta bolaget Sferical AI. Med placering i Linköping ska satsningen ge svensk industri tillgång till världsledande AI-infrastruktur och stärka konkurrenskraften på en global marknad.
Storsatsning på AI för svensk industri
Sferical AI markerar nästa steg i det samarbete som tillkännagavs i maj av Marcus Wallenberg och NVIDIAs vd Jensen Huang, i samband med att Huang tilldelades en hedersdoktorstitel av Linköpings universitet. Därför blir satsningen en central del i ambitionen att skapa en säker och suverän AI-infrastruktur för Sverige.
– Genom denna satsning skapar vi möjligheten för några av de ledande företagen i Sverige att positionera sig i täten på den snabba strukturella förändringen av näringslivet som utveckling och användning av AI medför, säger Marcus Wallenberg, ordförande för Wallenberg Investments.
NVIDIA SuperPODs i Linköping
AI-systemet kommer att baseras på två NVIDIA DGX SuperPODs med den senaste generationen av NVIDIA DGX GB300-system. Totalt omfattar infrastrukturen 1 152 sammankopplade GPU:er, vilket möjliggör både snabb träning och driftsättning av stora, komplexa AI-modeller. På så sätt ges deltagande företag tillgång till kapacitet som tidigare varit svåråtkomlig i Sverige.
Nytt NVIDIA AI Technology Centre
Parallellt med etableringen av Sferical AI startas även ett NVIDIA AI Technology Centre i Sverige. Centret ska arbeta nära de deltagande företagen för att skräddarsy AI-lösningar och utveckla nya applikationer. På längre sikt ska centret dessutom stödja hela det svenska näringslivet genom utbildningsinsatser via NVIDIA Deep Learning Institute.
Ledning och samarbete
Jenny Nordlöw blir vd för Sferical AI och Anders Ynnerman utses till arbetande styrelseordförande.
– Initiativet visar på den svenska förmågan att samarbeta i angelägna frågor. Vi kommer att kunna dra nytta av den samlade kompetensen inom de deltagande bolagen och vi ser redan hur utbytet mellan vitt skilda bolag skapar stora mervärden, säger Anders Ynnerman.
– Jag är ödmjuk inför uppgiften att leda Sferical AI framåt och ser fram emot att, tillsammans med våra partners, etablera nästa generations AI-infrastruktur i Sverige och stärka svensk industris konkurrenskraft, säger Jenny Nordlöw.
