Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2026

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2026

    Nyheter

    ABB förvärvar GE Industrial Solutions

    2017-09-25
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    b4d7de5ff725512a637402454dd08203

    ABB tillkännagav idag att de förvärvar GE Industrial Solutions – GE:s globala verksamhet för elektrifieringslösningar. GE Industrial Solutions har kundrelationer i mer än 100 länder och en installerad bas med rötter framför allt i Nordamerika som är ABB:s största marknad, skriver ABB i sin kommuniké.

    GE Industrial Solutions har huvudkontor i Atlanta, Georgia, USA, och cirka 13 500 anställda runt om i världen. GE Industrial Solutions hade under 2016 en omsättning på cirka 21,6 miljarder kronor. ABB kommer att förvärva GE Industrial Solutions för 20,8 miljarder kronor. Transaktionen kommer att bidra positivt till vinsten per aktie under det första året, uppger ABB som räknar med att realisera cirka 1602 miljoner kronor av årliga kostnadssynergier under år fem, vilket kommer att vara avgörande för att GE Industrial Solutions ska nå upp till samma prestation som branschkollegor. Som en del av transaktionen har ABB och GE kommit överens om att etablera en långsiktig och strategisk leverantörsrelation för GE Industrial Solutions produkter och ABB-produkter som GE använder idag.

    (Visited 14 times, 1 visits today)
    Föregående inläggMätsystem inbyggt i linjärstyrning
    Nästa inlägg Radikal förändring av arbetslivet
    Dagmar Zitkova

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2026-02-06

      Operatörens roll viktig när industrin automatiseras

      Nyheter Automation2026-02-05

      Industriföretagen ser ljusning – sex av tio räknar med ökad orderingång

      Nyheter Automation2026-02-04

      Hägglunds inviger nytt labb för 50 miljoner i Mellansel

      Nyheter Automation2026-02-03

      ABB öppnar för AI och IoT i processautomation med Automation Extended

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2026 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.