Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2026

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2026

    Hem » 300 miljoner till forskning om cybersäker IoT
    Nyheter

    300 miljoner till forskning om cybersäker IoT

    2018-04-23
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Stiftelsen för strategisk forskning (SSF) anslår pengar till forskning om säker Internetanvändning.Sammanlagt tio projekt med temat cyber- och informationssäkerhet inom IoT får dela på 300 miljoner kronor i forskningsanslag.  Projekten handlar i första hand om sårbarheter i uppkopplade komponenter som samlas upp i stora nätverk.
    Källor till skador
    – Dataintrång och feldesignade IoT-enheter kan orsaka katastrofala skador för individer, företag, och hela samhället, säger SSF:s vd Lars Hultman.

    Existerande programvara för iot har enligt SSF inte konstruerats med säkerhet som främsta egenskap, utan snarare med avsikt att klara andra viktiga funktioner. Det kan till exempel vara att den ska kunna fungera i system som har satts i bruk trots begränsade resurser. Det kan vara allt från exempelvis energiåtgång, minnesutrymme eller tillgänglig bandbredd. 
    – För att få ut så mycket som möjligt av vår alltmer uppkopplade, automatiserade och självlärande värld, behövs metoder och plattformar som är säkra, pålitliga och har en inbyggd förmåga att hantera fel. 
    De tio projekt som nu får dela på 300 miljoner kronor kommer att analysera säkerhetsegenskaper i programvara, utveckla plattformar med nya förbättrade metoder som kan hantera både förväntade och oväntade fel, och checka av att säkerhetsprotokoll är korrekt implementerade. 
    Lärande maskiner
    Säkerhetsdrivna webbsystem, nästa generations fabriker och smarta städer finns bland teman.
    SSF pekar på maskininlärning som en bas för en ny typ av sårbarhet. Maskininlärda system kan vara känsliga för små störningar av data. Enligt ssf saknas än så länge metoder för att utveckla robusta maskininlärningsalgoritmer för återkopplade system.
    Christian Gehrmann, Lunds universitet, har fått 30 miljoner för ”Cybersäkerhet för nästa generations fabrik” och Alexandre Proutiere, KTH, har fått 33 miljoner för ”Cybersäkra lärande reglersystem”. Ett av projekten handlar om säkerhetslösningar som är skalbara och anpassade till en öppen miljö där noder, tjänster och användare ändras över tid.
    I projekten analyseras även driftsäkerhetsegenskaper, självövervakning, självläkning och självkonfiguration. 
    Ett annat av projekten heter ”Hacka inte min kropp.” Det kommer att utveckla en säkerhetsarkitektur för implantatnätverk i kroppen och säkra metoder för dessa nätverks anslutning till Internet. 
    Pacemakrar och insulinpumpar kommer att skicka mätdata och vara uppkopplade. Om en hacker tar kontrollen över ett sådant instrument eller dess data, skulle det kunna skapa livshotande situationer.

    (Visited 26 times, 1 visits today)
    Föregående inläggVar med och hjälp ITF att hitta förtjänstfulla ”automationare”
    Nästa inlägg Belönas med Monteringspriset 2018
    Dagmar Zitkova

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2025-12-10

      Orderingången i industrin ökade kraftigt

      Nyheter Automation2025-12-09Uppdaterad:2025-12-10

      Digital kompetensbrist hotar industrins tillväxt

      Nyheter Automation2025-12-09

      Solectro blir svensk agent för HG Grimme

      Nyheter Automation2025-12-05

      Hexagons mätteknik i centrum när Verstappen jagar ny F1-titel

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2025 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.