Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2026

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2026

    Jonas Karlsson, teknisk support för automationskomponenter
    Nyheter

    Utöka din automation med iC9226 – styr allt från servosystem till robotar

    2024-10-23
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Den nya styrenheten iC9226 arbetar med TRITON profichip® industriprocessor och kan styra upp till 64 servoaxlar synkront. Den är Linux-baserad, programmeras med verktyget iCube Engineer och kan levereras med eller utan integrerad säkerhets CPU.

    En viktig funktion är att man kan använda EtherCAT för att styra mer än bara servosystem och frekvensomvandlare. Du kan även styra Delta- och Scara-robotar, kundspecifik kinematik eller enheter från tredje part.

    – Installationen underlättas dessutom av att det går att programmera i ett stort antal programmeringsspråk. Inte bara de internationella standarderna som definieras i IEC 61131, utan även språk som C#, C++, Python eller Mathlab Simulink. Detta möjliggör programmering oavsett bakgrund, säger Jonas Karlsson, teknisk support för automationskomponenter på YASKAWA Nordic AB.

    iCube Control ekosystem

    Yaskawas iCube Control ingår i ett ekosystem av kompletterande produkter och en helhetssyn när det gäller industrispecifik styrning med hjälp av mjukvara, hårdvara och integrerad chipteknologi.

    Ekosystemet kan byggas ut steg för steg till ett heltäckande system för kontroll av rörelse och automation. För maskinbyggare innebär det en enhetlig plattform med ett komplett utbud av funktioner med allt ifrån styrning av frekvensomformare, robotar och servo, till programmering, säkerhet och visualisering. Allt i en och samma miljö.

    Yaskawa iCube Controller

     

    (Visited 105 times, 1 visits today)
    Yaskawa
    Föregående inläggSanna Arnfjorden Wadström lämnar Sinf
    Nästa inlägg Zetes investerar i Robotize och deras AMR-teknik
    Automation

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2026-01-14

      Nästan 5 000 automationsingenjörer behövs – industrin hittar dem inte

      Nya produkter Automation2026-01-14

      Trådlöst säkerhetssystem RE 6900 för robotceller och industri

      Nya produkter Automation2026-01-12

      Seifert lanserar ny kylserie med naturligt köldmedium

      Nyheter Automation2026-01-08

      Intelligent automation ska lyfta svensk industri

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2026 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.