Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2025

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2025

    Hem » Teknikkonsultbolaget satsar på Cadett Elsa
    Nya produkter

    Teknikkonsultbolaget satsar på Cadett Elsa

    2020-11-02
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit
    • Advertisement

    Mellan tre och fyra el-konstruktörer på Rejlers i Oslo använder nästan dagligen programmet Cadett Elsa bland annat för att rita kretsscheman för Statnett, Elvia, Glitre Energi Nett och Skagerak Nett, rapporterar Cadett Elsa i en kommuniké. Øystein Bøyding Hansen leder Elkraft Øst hos Rejlers i Norge, enavdelning specialiserad på effektivisering och digitalisering av energisektorn. Avdelningen har också en bred IT-kompetens för bland annat optimering av driften samt av transmission och distribution av elkraft.

    – När vi påbörjar ett nytt projekt så startar vi med att skapa en ny ritning från grunden i olika lager på varandra, berättar Øystein Bøyding Hansen. Det är också lätt att återanvända mallar och filer från äldre förlagor och använda dem som utgångspunkt för det nya projektet. En ny och trevlig funktion som vi uppskattar är den så kallade ”Quick-PDF”. Med den kan vi under arbetets gång snabbt skapa en arbets-pdf som vi placerar vid sidan av på skärmen. På så sätt kan vi jämföra olika versioner och se hur långt vi har kommit med projektet. Quick-PDF gör att vi kan arbeta snabbare och samtidigt få en bättre kontroll.

    Automatiska funktioner

    Cadett Elsa innehåller mycket automatik. När vi ritat ett schema så får vi mycket gratis, exempelvis automatiska bladhänvisningar, korsreferenser, kravlistor och apparat- och plocklistor, säger Øystein Bøyding Hansen.

    – Det som jag upplever som programmets styrka är att resultatet både ser bra ut och är överskådligt vilket är mycket viktigt för oss. Alla ritningar, kretsscheman och tabeller samt tillhörande dokumentation som skapas med Cadett Elsa sparas på ett ställe och blir lätt tillgängliga.

    Automationen, som är inbyggd i Cadett Elsa, gör att vi kan generera apparat- och plocklistor, kabeltabeller och kabelparttabeller. Dessa genereras automatiskt utifrån kretsscheman, vilket fungerar mycket bra. Med lite hjälp från cadetts support har vi tagit fram egna, skräddarsydda rapporter och sammanställningar, så att resultatet blir precis som vi vill ha det.

    Cadett Elsa

    (Visited 34 times, 1 visits today)
    Föregående inläggFarnell ingår avtal med Industrial Shields
    Nästa inlägg ABB förvärvar Codian
    Automation

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2025-06-10

      Carlo Gavazzi lanserar RSLS-relä för HVAC och livsmedelsapplikationer

      Nyheter Automation2025-06-03

      binder breddar M12-sortimentet för industriell automation

      Nyheter Automation2025-05-27

      Schunk förstärker sitt erbjudande inom automation med nya nollpunktsystem

      Nyheter Automation2025-05-09

      Nya industriella ljustorn från Schneider Electric – optimerar produktion med realtidsdata

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2025 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.