Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation

    Nominera till årets guldhand

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Nominera till
    årets guldhand

    Hem » Siemens släpper en ny version av Solid Edge
    Nya produkter

    Siemens släpper en ny version av Solid Edge

    2019-06-18
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Siemens släpper en ny version av Solid Edge. Nu har lösningen kompletteras med Augmented Reality för att förbättra visualiseringen av den design man arbetar med och underlätta samarbete. Den senaste versionen av programvaran innehåller förbättringar som gör det möjligt för små och medelstora industriföretag att skynda på produktutvecklingen och tillverkningsprocesserna, förklarar Siemens. Genom nya funktioner som augmented reality, expanderade valideringsverktyg, modellbaserad definition och 2D Nesting, kan Solid Edge 2020 förbättra samarbete och fullt ut digitalisera design av tillverkningsprocessen.  

    – De senaste förbättringarna i Solid Edge kan hjälpa små och medelstora tillverkare att digitalisera hela sin produktutvecklingsprocess, från början till slut, säger John Miller, Vice President, Mainstream Engineering vid Siemens Digital Industries Software.  

    Solid Edge 2020 gör det möjligt för användarna att visualisera designidéer på nya sätt, något som möjliggör ett förbättrat samarbete internt, men även med leverantörer och kunder under designprocessen, uppger Siemens. Valideringsverktyg har integrerats för att utföra rörelse- och vibrationssimulering, så kunden kan hoppa över framtagandet av prototyper. – Möjligheten att dela design med hjälp av AR och VR i Solid Edge 2020 kan förändra hur vi gör nästan allt och hjälper oss att designa bättre, samtidigt som vi kommunicerar mer effektivt med våra kunder och ingenjörer, säger Stefan Islinger, Information Management, IM-CAD-support, Krones AG.Den nya funktionen med modellbaserad definition gör att kunderna helt och hållet kan definiera delar, montering och tillverkningsinstruktioner digitalt från sin 3D-modell. 2D Nesting-funktioner har också lagts till för att optimera skärmönster, minska avfall och kostnader och accelerera tillverkningsprocesserna. Solid Edge 2020 levererar också en mängd CAD-förbättringar, till exempel ny plåtkapacitet, 3-10x snabbare stor montering, nya dataöverföringsverktyg och andra förbättringar i olika delar av produktportföljen. 

    – Det nya erbjudandet om modellbaserad definition för Solid Edge 2020 är precis vad vi behöver”, säger Daniel Froehlich, PLM Business Manager, standardiseringsavdelningen på Eagle Burgmann. Det kommer inte bara att hjälpa oss att minska pappaersanvändandet, det är ett stort steg mot att flytta till en helt digital miljö. Genom att använda vår digitala modell för att skapa PDF-filer i 3D, kan vi dela vår design utan att behöva skapa extra ritningar.

    Siemens

    (Visited 13 times, 1 visits today)
    Automation

    Relaterade artiklar

    Nyheter Karolina Ekholm2023-09-19Uppdaterad:2023-09-06

    Binder lanserar säkra och robusta vinklade kontaktdon för trånga installationsutrymmen

    Nyheter Automation2023-09-14Uppdaterad:2023-09-12

    Övervaka fyllnadsnivåerna på distans

    Nyheter Automation2023-09-13Uppdaterad:2023-09-12

    Kontaktdon för automatiserad produktion

    Nyheter Per Sjögren2023-09-07

    Protech utökar sortimentet

    Kommentarer är stängda.

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Automation

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    automation@vtf.se

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.