Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2026

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2026

    solid edge 2020 washtech augmentedreality
    Nya produkter

    Siemens släpper en ny version av Solid Edge

    2019-06-18
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Siemens släpper en ny version av Solid Edge. Nu har lösningen kompletteras med Augmented Reality för att förbättra visualiseringen av den design man arbetar med och underlätta samarbete. Den senaste versionen av programvaran innehåller förbättringar som gör det möjligt för små och medelstora industriföretag att skynda på produktutvecklingen och tillverkningsprocesserna, förklarar Siemens. Genom nya funktioner som augmented reality, expanderade valideringsverktyg, modellbaserad definition och 2D Nesting, kan Solid Edge 2020 förbättra samarbete och fullt ut digitalisera design av tillverkningsprocessen.  

    – De senaste förbättringarna i Solid Edge kan hjälpa små och medelstora tillverkare att digitalisera hela sin produktutvecklingsprocess, från början till slut, säger John Miller, Vice President, Mainstream Engineering vid Siemens Digital Industries Software.  

    Solid Edge 2020 gör det möjligt för användarna att visualisera designidéer på nya sätt, något som möjliggör ett förbättrat samarbete internt, men även med leverantörer och kunder under designprocessen, uppger Siemens. Valideringsverktyg har integrerats för att utföra rörelse- och vibrationssimulering, så kunden kan hoppa över framtagandet av prototyper. – Möjligheten att dela design med hjälp av AR och VR i Solid Edge 2020 kan förändra hur vi gör nästan allt och hjälper oss att designa bättre, samtidigt som vi kommunicerar mer effektivt med våra kunder och ingenjörer, säger Stefan Islinger, Information Management, IM-CAD-support, Krones AG.Den nya funktionen med modellbaserad definition gör att kunderna helt och hållet kan definiera delar, montering och tillverkningsinstruktioner digitalt från sin 3D-modell. 2D Nesting-funktioner har också lagts till för att optimera skärmönster, minska avfall och kostnader och accelerera tillverkningsprocesserna. Solid Edge 2020 levererar också en mängd CAD-förbättringar, till exempel ny plåtkapacitet, 3-10x snabbare stor montering, nya dataöverföringsverktyg och andra förbättringar i olika delar av produktportföljen. 

    – Det nya erbjudandet om modellbaserad definition för Solid Edge 2020 är precis vad vi behöver”, säger Daniel Froehlich, PLM Business Manager, standardiseringsavdelningen på Eagle Burgmann. Det kommer inte bara att hjälpa oss att minska pappaersanvändandet, det är ett stort steg mot att flytta till en helt digital miljö. Genom att använda vår digitala modell för att skapa PDF-filer i 3D, kan vi dela vår design utan att behöva skapa extra ritningar.

    Siemens

    (Visited 40 times, 1 visits today)
    Föregående inläggKompakt frekvensomriktare klarar de flesta applikationer
    Nästa inlägg Fältbussar tappar medan industriellt Ethernet växer
    Automation

      Relaterade artiklar

      Nya produkter Automation2026-02-04

      Realtidskoll ska ge cobotar bättre avkastning

      Nya produkter Automation2026-01-30

      Keyence VS-serie: Smarta kameror med AI

      Nya produkter Automation2026-01-14

      Trådlöst säkerhetssystem RE 6900 för robotceller och industri

      Nya produkter Automation2026-01-12

      Seifert lanserar ny kylserie med naturligt köldmedium

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2026 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.