Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2025

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2025

    Hem » Nederman investerar i ny tillverknings- och logistikenhet
    Nyheter

    Nederman investerar i ny tillverknings- och logistikenhet

    2022-04-26
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Nederman utvecklar sin verksamhet i Helsingborg genom att investera i en ny tillverknings- och logistikanläggning. Samtidigt inrättas ett globalt innovationscentrum.

    Nederman Innovation Hub är ett företagsövergripande innovationscenter som fokuserar på produktutveckling och innovation för förbättrad luftfiltrering. Kompetens och personal kommer att tillföras inom områden som digitalisering, mekanik, dammsamling och luftfiltrering.

    Samtidigt etableras ett nytt testcenter i ett led att ytterligare stärka koncernens testkapacitet och position inom luftrening. I satsningen ingår även ett toppmodernt upplevelsecenter för att kunna demonstrera betydelsen av ren luft samt koncernens produkter, lösningar och IIoT-erbjudande både fysiskt på plats, med digitala displaytekniker och genom digital on-line uppkoppling.

    – Jag är stolt över att vi på detta sätt tar nästa steg i vår framgångsrika utveckling. Nederman grundades i Helsingborg och att fortsätta vår satsning här känns naturligt. Helsingborg har varit och är en bra etableringsort och jag ser fram emot att fortsätta bygga vår världsledande position med befintliga och nya medarbetare framöver, säger Sven Kristensson, koncernchef Nederman.

    En som gläds över att Nederman utvecklar sin verksamhet i Helsingborg är Helsingborgs kommunordförande, Peter Danielsson.

    – Nederman har en lång historia i staden och det är mycket glädjande att kunna konstatera att de som världsledande miljöteknikföretag ser Helsingborgs styrka och attraktivitet och väljer att investera och utvecklas här”, säger han i en kommentar.

    (Visited 26 times, 1 visits today)
    Nederman
    Föregående inläggLys upp med sju färger
    Nästa inlägg Fyra robotar och en patentansökan
    Automation

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2025-06-24

      Första budet lagt på konkursade Northvolt – utländsk aktör visar intresse

      Nyheter Automation2025-06-24

      Linde Material Handling lanserar nya automatiserade truckar

      Nyheter Automation2025-06-23

      Byggstart för ABB:s Robotics Campus – nyckelsatsning på svensk automation och AI-robotik

      Nyheter Automation2025-06-19

      Sverige växlar upp för AI – datacenterexpansion i norr

      Lämna svar Avbryt svar

      Du måste vara inloggad för att publicera en kommentar.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2025 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.