Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation
    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Hem » Mer lönsam försäljning för leverantörer och OEM med Smart Finansiering
    Nyheter

    Mer lönsam försäljning för leverantörer och OEM med Smart Finansiering

    2022-08-18
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    En ny rapport från Siemens Financial Services (SFS) visar att OEM:s och leverantörers försäljning i genomsnitt är cirka 20 procent  högre och deras vinster stärks med nästan 25 procent tack vare integrerade smarta finansieringsprogram.

    Rapporten, med titeln En lyckad affär: Hur smarta finansieringsprogram stärker försäljning och vinst, avslöjar hur mycket integrerad finansiering kan påverka en leverantörs finansiella resultat.

    Som en del av undersökningen intervjuade SFS 50 av sina internationella leverantörspartners. Deras svar understryker betydelsen av sådana program i alla branscher och för avtal av alla storlekar.

    Undersökningen visar att erbjudandet av finansiering som en integrerad del av säljprocessen och kunderbjudandet ger ett betydande positivt bidrag till OEM:ers och leverantörers intäkter och lönsamhet.

    Sådana finansieringsprogram kommer från specialistfinansiärer. Dessa finansbolag har en djupgående förståelse för maskiner och teknik, ett internationellt renommé och en radfinansiella förmågor som kan förse varje enskild kund med den optimala finansieringslösningen.

    Rapporten om försäljningsfinansiering för leverantörer ger också insikt i de viktigaste faktorerna när man arbetar med en finansieringspartner samt en ”checklista för den optimala partnern”.

    – I en tid då investeringsaptiten är fortsatt försiktig, har smarta finansieringsprogram visat sig utgöra en konkurrensfördel för leverantörerna, kommenterar Christoffer Granlund, säljchef, Sverige. 

    – Dessa förbättrar inte bara erbjudandet till kund, utan gör det lättare för kunden att förstå vad det kostar att nyttja utrustningen och därmed gör det enklare för kunden att investera i ny teknik.

    (Visited 174 times, 1 visits today)
    Automation

    Relaterade artiklar

    Nyheter Automation2023-02-01

    Tidningen Automation bjuder på biljetterna till årets Hannover Messe

    Nyheter Automation2023-02-01

    Igus spränger miljardvallen i försäljning för första gången

    Nyheter Automation2023-01-31

    Energieffektivisering – Mät och spara pengar

    Nyheter Automation2023-01-27Uppdaterad:2023-01-26

    Fem trender som datadrivna företag bör agera på 2023 

    Lämna svar Avbryt svar

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Automation

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    automation@vtf.se

    (Visited 4 times, 1 visits today)

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.