Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation
    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Hem » Kim Povlsen är ny VD för den danska robottillverkaren Universal Robots
    Förvärv - Affärer

    Kim Povlsen är ny VD för den danska robottillverkaren Universal Robots

    2021-03-26
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Kim Povlsen är ny VD för den danska robottillverkaren Universal Robots. Senast kom han från elteknikgruppen Schneider Electrics, där han hade en ledande befattning inom företagsledningen.

    Universal Robots är verksamt inom samarbetande robotar och sålde nyligen sin 50 000:de cobot. Kim Povlsens uppgift blir att leda Universal Robots till ytterligare innovation och tillväxt.

    ­– Jag har varit imponerad av Universal Robots under lång tid, säger Kim Povlsen. För mig representerar företaget höjden av innovation och potential, och jag är väldigt glad att ha kontaktats för denna unika ledarroll.

    Utnämningen av danska Kim Povlsen stärker ägaren Teradynes engagemang för Universal Robots danska ursprung och dess roll i att vidareutveckla Odense som huvudkontor och internationellt innovationscentrum för robotik.

    – Jag är glad att kunna presentera Kim Povlsen som ny VD för Universal Robots, säger Greg Smith, VD för Teradynes Industrial Automation Group, och tillförordnad VD för Universal Robots.

    – Kim kombinerar en fantastisk meritlista som en dynamisk chef med en enorm passion för robotik. Med Kim ombord kan Universal Robots ytterligare stärka sin ledande position på den globala marknaden för samarbetsrobotik. Tack vare Kims ledarskap kan vi öka tillväxten av både nya applikationer och marknaden för cobots.

    (Visited 12 times, 1 visits today)
    Automation

    Relaterade artiklar

    Nyheter Automation2023-03-22Uppdaterad:2023-03-08

    Metsä Group investerar i en fossilfri framtid

    Nyheter Automation2023-03-20Uppdaterad:2023-03-09

    Epiroc slutför två förvärv

    Nyheter Automation2023-03-16Uppdaterad:2023-03-08

    3D-styrd robottillverkning och stål-origami – steget mot lokala mikrofabriker

    Nyheter Automation2023-03-09Uppdaterad:2023-02-13

    Fyra miljarder euro investeras i grönt stålverk

    Kommentarer är stängda.

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Automation

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    automation@vtf.se

    (Visited 5 times, 1 visits today)

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.