Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation
    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Hem » Hydroscand ökar kapacitet i automatiserat lager
    Nyheter

    Hydroscand ökar kapacitet i automatiserat lager

    2021-06-07
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Hydroscand som är marknadsledande inom slang och ledningskomponenter i Skandinavien utökar kapaciteten i sin centrallager i Stockholm. Lagret är ett automatiserat autostore-lager där order plockas med hjälp av robotar. Nu gör Hydroscand ytterligare en satsning i systemet för att öka kapaciteten i takt med att bolagets försäljningen via e-handeln ökar, berättar Hydroscand i en kommuniké.
    – För att framtidssäkra leveranserna till Hydroscands e-handelskunder och till alla våra butiker, har vi nu investerat i en ytterligare utbyggnad av robotlagret i form av en ny port för in- och utleveranser, säger Johan Ekelöf, logistikchef på Hydroscand.

    – Vi har idag cirka 11 000 produkter i vårt automatiserade lager. 60 procent av allt som levereras ut till våra kunder och butiker plockas med hjälp av våra robotar – vilket har inneburit en stor kvalitets- och kapacitetsvinst.
    – Det har varit en förutsättning för att kunna hantera vår expansion och den ökade efterfrågan med befintlig personal och lageryta. Nu är det dock dags att ta nästa steg för att framtidssäkra kapaciteten i takt med att även ehandeln växer.
    I Sverige har Hydroscand ett 70-tal slangservicebutiker och en rikstäckande mobil slangservice, känt under varumärket Slangexpress. Hydroscand har ca 450 anställda och en omsättning på 1,1 miljarder kronor (2020).

    Automation

    Relaterade artiklar

    Nyheter Automation2022-07-06Uppdaterad:2022-06-30

    Preciserar kundernas behov med hjälp av AI

    Nyheter Automation2022-07-04Uppdaterad:2022-06-30

    Energimätare med smarta funktioner

    Nyheter Automation2022-06-30Uppdaterad:2022-06-29

    Fem nycklar till att ta sig an fjärde industriella revolutionen

    Nyheter Automation2022-06-29

    Världens minsta micro-PLC

    Kommentarer är stängda.

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Automation

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    automation@vtf.se

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2022 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.