Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2026

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2026

    labb i mellansel invigt av Hägglunds
    Nyheter

    Hägglunds inviger nytt labb för 50 miljoner i Mellansel

    2026-02-04
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Hägglunds i Mellansel har invigt ett nytt hydrauliklaboratorium för 50 miljoner kronor. Labbet ger möjlighet att testa motorer i full skala och leverera exakt data till AI-system och beräkningsmodeller.

    Avancerad teknik skapar nya möjligheter

    Det nya laboratoriet på 1 500 kvadratmeter är utrustat med fyra testboxar som kan användas både för större motorer och flera mindre uppsättningar. Kraften kommer från ett nybyggt pumprum med flera hydraulikpumpar som kan användas var och en för sig eller tillsammans för höga flöden och tryck. Labbet har dessutom ett toppmodernt styrsystem som möjliggör omfattande datainsamling om motorerna och pågående tester.

    — Innovation kräver rätt miljö, och det är precis vad vi skapar här, säger Karl Lindblom, vd på Hägglunds i Mellansel.

    — Pumprummet är hjärtat, och styrsystemet hjärnan. Tillsammans ger de oss helt nya möjligheter att testa, mäta och ta fram den data som våra kunder behöver för att ta sina investeringsbeslut, säger Daniel Kajhager, forsknings- och utvecklingschef.

    Labbet är modulärt och flexibelt, med lyftbart tak för att kunna hantera olika motorstorlekar. Smarta lösningar i pumprum och testboxar ger en ergonomisk och säker arbetsmiljö.

    — Vi har arbetat steg för steg för att kunna hålla i gång utvecklingsarbetet under hela byggtiden, utan att stänga ner. Det har lyckats – utan vare sig förseningar eller incidenter, Anna Söderholm, projektledare.

    Hållbarhet och framtidssäker teknik

    Hållbarhet har varit en central ledstjärna i projektet. Nya energieffektiva lösningar beräknas spara 200 megawattimmar per år, och labbet möjliggör tester av mer miljövänliga tekniker, exempelvis förnybara hydraul- och smörjoljor.

    — Vi har valt det bästa som marknaden erbjuder i dag för att möta behov som vi kanske inte ens känner till ännu. Nu har vi framtidssäker teknik som låter oss ta nästa steg, avslutar Karl Lindblom.

    Hägglunds, som ingår i Bosch Rexroth, tillverkar direktdrivna motorer som används globalt inom materialhantering, återvinning och sjöfart. Företaget har all utveckling och tillverkning i Mellansel och är en av Örnsköldsviks största arbetsgivare med cirka 350 anställda på huvudkontoret och totalt cirka 650 globalt.

    (Visited 3 times, 3 visits today)
    Bosch Rexroth Hägglunds
    Föregående inläggRealtidskoll ska ge cobotar bättre avkastning
    Automation

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2026-02-03

      ABB öppnar för AI och IoT i processautomation med Automation Extended

      Nyheter Automation2026-02-02

      PMI steg till 56,0 i januari – positiva trenden i industrin består

      Nyheter Automation2026-02-02

      Ny nationell satsning ska ge småföretag AI och robotik på verkstadsgolvet

      Nyheter Automation2026-01-29

      Troax flyttar hem produktionen – sparar 5 miljoner euro med automation

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2026 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.